Ek Ders Ücretlerinde Beklenen Artış: İşte Zam Talebinin Detayları!

Ek Ders Ücretlerinde Beklenen Artış: İşte Zam Talebinin Detayları!

Ek Ders Ücretlerinde Beklenen Artış: İşte Zam Talebinin Detayları!

Milli Eğitim Bakanlığı'na, ek ders ücretlerinin artırılması talebiyle dilekçeler sunuldu. Ek ders ücretlerine %100'lük bir zam yapılması isteniyor.

Türk Eğitim-Sen'in Ek Ders Ücretlerine İlişkin İstekleri

Türk Eğitim-Sen, üyelerinden ek ders ücretlerinin %100 artırılması talebiyle dilekçe topladı.

Kampanya ve İmza Toplama Süreci

Ek ders ücret ödeme katsayısının gündüz öğretimi için 140'tan 280'e, gece öğretimi için ise 150'den 300'e çıkarılması için yapılan kampanya kapsamında tam 157 bin imza toplandı.

Dilekçelerin İletilmesi

Dilekçeler, Personel Genel Müdürü Bülent Çiftçi'ye iletildi.

Türk Eğitim-Sen Heyetinin Değerlendirmesi

Heyet, bir saatlik ek ders ücretinin halen yaklaşık net 90 TL olduğunu belirterek, bu ücretlerin günümüz ekonomik koşullarına uygun olmadığını vurguladı. Ayrıca, şu noktalara dikkat çekti:

  • Günümüzde bir sınıf öğretmeninin haftalık 12 saatlik ek ders aldığı düşünüldüğünde, yüzde 15 vergi diliminden kesinti yapıldığında sınıf öğretmeninin aylık net 4 bin 320 TL ek ders ücreti alabildiği belirtildi.
  • Öğretmen maaşlarına yapılan seyyanen zam ve ek tazminat gibi artışlar olmasına rağmen, ek ders ücretlerinin artırılması yönde herhangi bir adım atılmadığı ifade edildi.
  • Bu durumun, ek ders ücreti ile maaş arasındaki oranın giderek azalmasına neden olduğu belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.