Ek MTV Ödemeleriyle İlgili Son Gelişmeler!

Ek MTV Ödemeleriyle İlgili Son Gelişmeler!

Ek MTV Ödemeleriyle İlgili Son Gelişmeler!

6 Şubat depremi sonrasında, maddi yükünü hafifletmek amacıyla bu yıl Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemeleri için iki kez ödeme yapılmasına karar verildi. İlk taksit ödemesi 6 Eylül tarihinde sona erdi. Ancak, CHP'li yetkililer bu ek verginin anayasaya uygun olmadığını iddia ederek Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulundular. Anayasa Mahkemesi, konuyla ilgili kararını 5 ay içinde açıklayacak.

Anayasa Mahkemesi'nin ek MTV'yi iptal etmesi durumunda, MTV ödemelerini yapmış ve yapmamış kişilerin durumu ne olacak? Ek MTV düzenlemesine karşı itiraz ve dava süreci 7 Eylül Perşembe günü sona erdi. Ankara Barosu avukatlarından Ali Erdem Gündoğan, bu konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

hesap-makinesi.jpg

Ek MTV'ye Dava Açanların Durumu

Ek MTV'ye dava açan kişiler davalarını kazanırlarsa, ödedikleri vergiyi tecil faiziyle birlikte geri alabilirler. Eğer ek MTV'yi ödememişlerse ve dava açmamışlarsa, durumları şu şekildedir:

Ek MTV Ödememiş ve Dava Açmamış Kişiler

Eğer bu kişilere ödeme emri gönderilmediyse, vergi idaresi Anayasa'nın ilgili maddelerini göz önünde bulundurarak bir ödeme emri göndermemelidir. Ancak böyle bir ödeme emri gönderilirse, kişiler bu emre karşı dava açabilirler ve mahkeme ödeme emrini iptal edebilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.