Emekli İkramiyesi Sürprizi! Cumhuriyetin 100. Yılında Emeklilere Müjde: İşte Açıklanan Rakam!

Emekli İkramiyesi Sürprizi! Cumhuriyetin 100. Yılında Emeklilere Müjde: İşte Açıklanan Rakam!

Cumhuriyetin 100. yılında emeklilere müjde: 5 bin liralık ikramiye geliyor! Emeklilerin maaşlarına destek olacak bu özel ödeme, umut kaynağı oldu.

Temmuz ayında yapılan emekli zammının yalnızca kök ücretlere uygulanması, milyonlarca emekli vatandaşın aylıklarında fiili bir artış yaşamamasına yol açtı. Şu an için 7 bin 500 lira olarak ödenen taban emekli aylığı, kök maaşlara getirilen zammın ardından aynı seviyede kaldı. Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı ise emekli maaşlarını giderek eritti. Cumhuriyet'in 100. yıl kutlamaları çerçevesinde emeklilere verilecek olası 5 bin lira değerindeki ikramiye, emekli maaşlarına katkı sağlamak adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Bu gelişme, milyonlarca emeklinin umutla beklediği bir destek olarak görülüyor.

Emekli Zammı ve İkramiye

Emekli maaşlarına zam yapılması için gözler 1 Ekim'de açılacak olan Meclis'e çevrilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da emekli maaşlarının düzenlenmesi talimatı verdiği biliniyor. Bu düzenlemenin bir parçası olarak emeklilere bir seferlik ikramiye verilmesi düşünülüyor.

Emekli zammı konusu Ekim ayında Meclis tarafından ele alınacak öncelikli meselelerden biri olarak karşımıza çıkacak. Bununla birlikte, Cumhuriyet'in 100. yılını kutlama çerçevesinde bayramlarda verilen ikramiyelerden ayrı olarak, üçüncü bir ikramiye ödenmesi gündemde. Bu bir kereliğine ödenecek ikramiyenin miktarı şu anda masada, ancak 5 bin lira gibi bir rakam üzerinde duruluyor. Açıklamanın çalışmalar tamamlandıktan sonra ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

Uzman Görüşleri

Ekonomist Prof. Dr. Abdulkadir Develi, ikramiye konusunda şunları söylüyor: "Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağız. Bu gerçekten kendi başına oldukça önemli bir nokta. Bu süreç içerisinde enflasyon karşısında durum da ortada. Böyle bir ikramiye konuşuluyor. Bunu yerinde buluyorum. Toplamda 15 milyon emekli var. Bunun bütçeye getireceği yükü de bir taraftan konuşmak gerek. Tüm bunlara rağmen şu anda enflasyon karşısında geliri azalan kesim var. Bunların desteklenmesi lazım. İlave ikramiyeler enflasyona karşı korunmada rahatlık sağlayabilir."

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün ise Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla emeklilere verileceği konuşulan 5 bin liralık ikramiyeyi olumlu karşılayacaklarını belirtti. Ancak, bu miktarın Cumhuriyet'e ve emeklilere daha uygun bir rakam olması gerektiğini söyleyerek, "Cumhuriyet İkramiyesi en az 10 bin lira olmalıdır." şeklinde görüş bildirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.