Erken Emekli Olmanın Yolu: SGK Uzmanlarından 1800 Gün Prim Formülü!

Erken Emekli Olmanın Yolu: SGK Uzmanlarından 1800 Gün Prim Formülü!

SGK'dan müjde! Yaş şartı kaldırıldı ve primler düştü. Artık sadece 1800 gün prim ödeyerek erken emekli olabilirsiniz...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), erken emeklilik hayali kuranlar için büyük bir müjde verdi. Yaş şartının kaldırıldığı ve prim gün sayısında indirim yapıldığı açıklandı. Artık sadece 1800 gün prim ödeyen vatandaşlar, erken emeklilik hakkına sahip olabilecekler.

EYT yasasının çıkmasının ardından, 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olan yaklaşık 5 milyon vatandaş için erken emeklilik imkanı doğmuştu. Ancak staj ve çıraklık dönemlerinde prim eksikliği yaşayan ve bu fırsatı kaçıran vatandaşlar, yeni bir düzenleme talep ediyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim öncesinde bu konuda ilk adımı attı ve yeni bir fırsat doğdu.

para16.jpg

SGK'nın açıklamasına göre, prim eksikliği yaşayan Bağ-Kur sigortalıları için öncelikle bir düzenleme yapılacak. SSK ve Bağ-Kur arasında prim dengelemesi yapılacak ve Bağ-Kur sigortalıları için 1800 günlük bir prim indirimi uygulanacak. Bu indirim sayesinde Bağ-Kur sigortalıları, yaş şartını beklemeksizin emeklilik başvurusu yapabilecekler.

Yaklaşık 1 milyon küçük esnafın, bu yeni emeklilik fırsatını değerlendirmesi ve emekli olmak için başvuruda bulunması bekleniyor. E

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.