İslam Memiş'ten Altın Yatırımcılarına Müjde!

İslam Memiş'ten Altın Yatırımcılarına Müjde!

İslam Memiş'ten Altın Yatırımcılarına Müjde!

Altın ve döviz piyasalarının önde gelen uzmanlarından İslam Memiş, bu hafta piyasalarda beklenen gelişmelere dair yatırımcılara önemli tavsiyelerde bulunuyor. Fed ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararlarının yaklaşmasıyla birlikte, İslam Memiş, piyasalarda potansiyel dalgalanmalara karşı yatırımcıları uyarıyor. Özellikle dolar karşısında gram altın, gram gümüş, ons altın ve ons gümüş gibi kıymetli metallerde dikkatli olunması gerektiğine vurgu yapıyor.

Fed'in Faiz Kararı ve Dolar Endeksi

Amerika Merkez Bankası (Fed), faiz kararını açıklamaya hazırlanırken İslam Memiş, Fed'in faiz oranlarını bu sefer sabit tutacağını ve Kasım ayında 25 baz puanlık bir artış yapmayı planladığını öngörüyor. Geçtiğimiz hafta dolar endeksi (DXY), 105 seviyesini aşarak dolar karşısındaki enstrümanların değer kaybetmesine neden olmuştu. Memiş, bu hafta piyasada olumsuz etkilerin yaşanabileceğini ve doların uluslararası piyasalarda değer kaybetmesinin, dolar karşısındaki değeri yükselen enstrümanlara fayda sağlayabileceğini ifade ediyor. Memiş, özellikle Fed'in faiz kararlarının ardından dolar endeksinin 104,50-106,0 seviyelerini izleyeceğini öngörüyor. Ayrıca, Memiş TCMB'nin faiz artışına kesin gözüyle bakıldığını vurguluyor, ancak artış miktarının belirsiz olduğunu ve politika faizinde 500 baz puanlık bir artış beklentisinin olduğunu belirtiyor. Bu hafta piyasalarda TCMB'nin faiz kararlarını ve beklenen bant aralıklarını yakından izlememiz gerekecek.

islammemis2.jpg

Borsa İstanbul ve Diğer Piyasalar

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, son günü 7,961 puanla tamamlamıştı. Analistler, 7,750-7,500 ve 7,150 puan seviyelerindeki tahminlerinde bir değişiklik olmadığını belirtiyorlar. Tepki alımları ara sıra görünse de, belirtilen puan seviyelerinin test edilmesi gerektiğine dikkat çekiyorlar. Uzun vadeli görünüm pozitif devam ederken, kısa vadeli beklentiler negatif yönde seyrediyor. Dolar/TL kuru konusunda ise yukarı yönlü bir trend olduğunu belirten Memiş, 26,80-27,20 lira aralığını izleyeceğini ifade ediyor. EUR/USD paritesindeki bant aralığının hala geçerli olduğunu ve bu hafta iyi alım fırsatlarının beklendiğini belirtiyor. Ons altın için 1,923 dolar kapanış yapmışken, 1,910-1,950 dolar aralığını izleyeceğini belirtiyor ve düşüşlerin kalıcı olmayacağını tahmin ediyor. Ons gümüşte ise 23,03 dolar seviyesinden kapanış olduğunu vurgulayarak, 22,80-24,80 dolar aralığını izleyeceğini belirtiyor ve düşüşlerin kalıcı olmayacağını, yükselişin hızlanabileceğini öngörüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.