Kamu Bankaları Faiz Oranlarını Tekrar Yükseltti

Kamu Bankaları Faiz Oranlarını Tekrar Yükseltti

Kamu Bankaları Faiz Oranlarını Tekrar Yükseltti

Kamu bankaları konut kredi faiz oranlarını %1,29'a yükseltti

Hükümet, kamu bankaları öncülüğünde Haziran ayında konut kredisi faizlerini, sıfır konutlarda 0,64'e, ikinci el konutlarda ise 0,74'e indirmişti.

7 Ağustos 2020 tarihinde ise uygulama sona ermişti. Konut kredisi faizlerinin düşmesi sonrasında konut kredisi ile ilişkili 200 yakın sektör büyük ölçüde canlanmıştı.

 Kamu bankaları, 7 Ağustos'ta uygulamayı sona erdirirken, faiz oranlarını 0,99'a yükseltmişti. Ancak bugün itibariyle Halk, Ziraat ve Vakıflar Bankasında konut kredisi faiz oranları %1,29'a yükselmiş durumdadır.

 Faizlerin düşüşüyle birlikte konut fiyatları yükselirken, yükselmesiyle birlikte konut fiyatlarının düşmeyeceği ama konutların satışının daha zor olacağı belirtiliyor. 180 ay vade için, 300 bin TL kredi çekildiğinde; 0,64 faiz oranında, aylık 2.800 TL ve toplamda 506 bin TL geri ödeme isteyen bankalar; 1,29 faiz oranında aynı talep için aylık 4.200 TL ve 773 bin TL geri ödeme istemeye başladı.

MEMURLAR.NET

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.