Kıyasen Fatura, Bazı İllerde uygulanmıyor

Kıyasen Fatura, Bazı İllerde uygulanmıyor

EPDK’nın aldığı karar dolayısıyla kıyasen fatura uygulaması uygulanmayabiliyor.

 Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu(EPDK), geçtiğimiz haftalarda koronavirüs tedbirleri kapsamında elektrik ve doğalgaz faturalarında sayaç okumak için görevlendirilen personelin sağlığını gerekçe göstererek kıyasen fatura uygulamasına geçmişti.

 Vatandaşlar ve muhalefet partileri başta olmak üzere toplumun büyük bir kısmı kıyasen fatura sistemine karşı çıkmış, keyfi uygulamaların olacağı uyarıları yapılmıştı. Sonuç olarak EPDK, verdiği karardan dönmemişti.

 Kıyasen fatura sisteminde aynı yılın aynı ayları dikkate alınarak tahmini bir faturalandırma yapılacak, bu tahmini faturalandırma süresi 3 ay olacak ve 3 ay sonunda yeni fatura çıkarılarak fazla ödeme yapıldı ise abonenin diğer aylarındaki faturalarından düşülecek, az ödeme yapıldı ise bir sonraki faturada yansıtılacak ve aboneler bu tutarları ödeyecek, mantığı yer almaktaydı.

 Bazı elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketleri EPDK’nın verdiği kıyasen fatura düzenlenmesi kararına rağmen sayaç okumaya ve gerçek faturaları abonelere sunmaya devam etti.

 Bir çok il ve ilçede sayaçlar okundu ve vatandaşlara gerçek tutarlar fatura olarak beyan edildi. Bazı illerde ise tahmini ve kıyasen fatura uygulaması gerçekleşmiş oldu.

 Kıyasen faturada dağıtım şirketlerinin haksız kazanç sağlayacağı görüşü toplumun büyük kısmı tarafından doğru bulunmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.