Marburg virüsü Nedir Tedavasi Var Mı?

Marburg virüsü Nedir Tedavasi Var Mı?

Marburg virüsü Nedir Tedavasi Var Mı?

Marburg virüsü, Filoviridae ailesine ait bir RNA virüsüdür ve Marburg hemorajik ateşi olarak bilinen ciddi bir enfeksiyon hastalığına neden olur. Bu virüs, 1967 yılında Almanya'nın Marburg kentinde ortaya çıktığı için bu isimle anılmaktadır.

Marburg virüsü, özellikle Orta ve Batı Afrika'da bulunan meyve yarasalarında doğal olarak bulunur. İnsanlara bu yarasaların salgıları veya dışkısı yoluyla bulaşır ve insanlar arasında temas yoluyla yayılır. Marburg virüsü, hızlı bir şekilde yayılan ve ölümcül bir hastalık olması nedeniyle ciddi bir halk sağlığı tehdidi olarak kabul edilir.

Marburg virüsü enfeksiyonu, grip benzeri semptomlarla başlar ve ardından kanamalı ateş, karaciğer ve böbrek yetmezliği, kanama eğilimi, kusma, ishal gibi ciddi semptomlara neden olur. Marburg virüsü enfeksiyonu, ciddi bir hastalıktır ve tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Tedavi, semptomatik destek, sıvı ve elektrolit takviyesi, kanama kontrolü, antiviral ilaçlar gibi çeşitli yöntemlerle yapılır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.