MEB'e Büyük Talep: Alan Değişikliği Şimdi Tüm Hizmet Alanlarını Kapsıyor!

MEB'e Büyük Talep: Alan Değişikliği Şimdi Tüm Hizmet Alanlarını Kapsıyor!

MEB'e Büyük Talep: Alan Değişikliği Şimdi Tüm Hizmet Alanlarını Kapsıyor!

Hürriyetçi Eğitim-Sen, yeni haftayla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı'na alan değişikliğinin tüm hizmet alanlarında uygulanmasına dair hazırladığı yazıyı gönderdi. Genel Başkan Levent Kuruoğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Erol Usta'nın imzasını taşıyan yazının detayları aşağıda yer almaktadır.

Hürriyetçi Eğitim-Sen'in MEB'e Gönderdiği Yazı Detayları

Konu: 2024 Yılı Alan Değişikliği Kılavuzu Hakkında

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA

Öğretmenlerimizin alan değişikliği ile ilgili olarak 18-22 Aralık tarihleri arasında başvuruların alınacağı açıklanan kılavuzun, yıllardır alan değişikliği bekleyen öğretmenler açısından hüsranla sonuçlandığı görülmektedir. Kılavuzda 5. ve 6. hizmet alanları içerisinde öğretmen ihtiyacını karşılamak olarak belirtilen neden, öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanların, öğrenimleri birden fazla alana kaynak teşkil edenlerin ve görev yaptığı alan dışında başka bir alana kaynak olan lisans düzeyinde yükseköğretim bitiren öğretmenlerin büyük çoğunluğunun başvuru yapmasını engellemektedir. Yapılacak olan alan değişikliğinde birçok öğretmenin başvuru hakkının elinden alınması ve farklı bir programı bitiren öğretmenlerin cezalandırılması şeklinde değerlendirilecektir. Yıllardır alan değişikliği yapılmaması nedeniyle öğretmenler mağduriyet yaşarken atılan bu adım, beklentileri karşılamaktan oldukça uzak kalmaktadır.

Bu bağlamda, öğretmenlerin kendini ait hissettiği alanda çalışmayı istemesi, motivasyonlarına olumlu katkı sağlayacakken aynı zamanda bu durumun öğrencilere de olumlu şekilde yansıyacağı düşünülmektedir. Bu nedenle, alan değişikliği başvurulara açılmadan önce kılavuzda yer alan 5. ve 6. hizmet alanları ibaresinin değiştirilerek tüm hizmet alanlarının alan değişikliğine açılması, yaşanacak mağduriyetlerin ve öğretmenler nezdinden yaşanan hayal kırıklığının önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.

2024 yılı alan değişikliği kılavuzunun, öğretmenlerin taleplerine uygun olarak yeniden yayınlanması hususunda;

Gereğini bilgilerinize arz ederiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.