Ocak'ta Memur Maaşları Şaşırtıcı Biçimde Yükseliyor! İşte Detaylar ve Rakamlar...

Ocak'ta Memur Maaşları Şaşırtıcı Biçimde Yükseliyor! İşte Detaylar ve Rakamlar...

Ocak ayında memur maaşları beklenenden yüksek artışla güncellenecek. Toplu Sözleşme ve enflasyon etkisiyle memur maaşları, yüzde 45'e yakın artışla 31.900 TL'ye çıkacak.

7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri sonuçlandı ve Hakem Kurulu kararını açıkladı. Buna göre, 2024 yılı için memur maaşlarına yüzde 15+10, 2025 yılı için ise yüzde 6+5 oranında zam yapılacak. Peki, Ocak ayında memur maaşları ne kadar artacak? İşte bu konudaki detaylar...

Ocak ayında, memur maaşlarına yüzde 15 oranında Toplu Sözleşme zammı yapılacak. Ayrıca, bugüne kadar açıklanan enflasyon rakamlarıyla birlikte, memurların yüzde 28.5 zam garantisi bulunuyor. Bunun üzerine kalan 4 ayın enflasyon farkı da eklenerek, OVY tahminlerine göre bu oran yüzde 49.63'e kadar çıkabilir. Ancak resmi enflasyon verileri henüz açıklanmadığı için, memur maaşlarına yüzde 45-50 arası bir zam bekleniyor.

para11.jpg

Memur maaşları, Temmuz ayında seyyanen zam düzenlemesiyle gündeme gelmişti. Yüzde 17.55 oranındaki zamın üzerine 8.077 TL seyyanen zam eklenmişti, bu da birçok tartışmaya neden olmuştu. Şimdi ise, Ocak ayında yapılacak oransal zamın seyyanen zama eklenip eklenmeyeceği konusu gündemde. Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, Ocak ayındaki oransal zammın seyyanen zama da eklenmesinin planlandığını belirtti. Böylece memur maaşları beklenenden daha yüksek olacak.

Ocak ayında en düşük memur maaşı ne kadar olacak?

Bugün itibarıyla en düşük aile yardımı ve çocuklu memur maaşı 22 bin TL seviyesinde bulunuyor. Ocak ayında tahmini yüzde 45 zam oranıyla, bu miktar 31.900 TL'ye yükselecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.