Öğretmenlere Dikkat: Din Eğitimi Seminerlerine Katılım Şart!

Öğretmenlere Dikkat: Din Eğitimi Seminerlerine Katılım Şart!

Öğretmenlere Dikkat: Din Eğitimi Seminerlerine Katılım Şart!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlere yönelik yeni bir uygulama getiriyor. Özellikle ara tatil dönemlerinde, öğretmenlere yönelik olarak düzenlenen "Temel Eğitim ve Ortaöğretim Kurumlarında Din Eğitim ve Öğretimi" seminerleri, öğretmenlerin dikkatini çekiyor. Ancak, bu seminerlere katılmayan ve ilgili videoları izlemeyen öğretmenlerin ücretlerine kesinti yapılacak mı?

MEB'in Kararı ve Eleştiriler

MEB'in zorunlu kıldığı din eğitimi seminerleri, öğretmenler arasında eleştirilere neden oldu. Beyazadam, "Seminer programının öğretmenlere ortalama 900 lira bir ekonomik getirisi var. Şimdi bu 'din eğitimi' videosunu izlemeyen bir arkadaşımız bu paradan mahrum bırakılmış olacak. Yani Bakanlık burada, ekonomik yetmezlikler içerisinde örselenen, mücadele eden, yıpranan eğitim emekçisinin ekonomik yetmezliğinden yararlanmaya mı çalışıyor?" şeklinde eleştirilerde bulundu.

Öğretmenlerin Soruları

MEB'in aldığı karar doğrultusunda, seminere katılmayan öğretmenlerin ücret alamayacağı belirtiliyor. Eğitim-Sen İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Veysel Beyazadam, 19 Kasım 2023'e kadar çevrimiçi yayımlanan seminerleri izleyen eğitimcilerin mesleki çalışma görevlerini tamamlamış sayılacağını vurguluyor. Ancak izlemeyen öğretmenler ücret almaya hak kazanamayacak. Bu durum öğretmenleri, sadece ekonomik bir zorunluluktan dolayı istenilen yöntemi izlemeye mecbur bırakıyor.

Eleştiriler ve İtirazlar

Beyazadam, "Yayınlanan seminer programının sonunda tüm branş öğretmenlerine din eğitimi yer alıyor. Bu anayasanın laiklik ilkesine aykırı. Ayrıca çevrimiçi olarak parça parça hazırlanan videoları izlemediğinizde, izlemediğiniz kısmını ücretli kesiliyordu. Biz, genel merkezimizin aldığı karar bu din eğitimi videolarını izlememe kararı aldık ve o dersin ücretinden feragat ettik. Bakanlık hemen yeni bir düzenlemeyle altı parça videoyu tek parça haline getirdi ve sonda olan din eğitimi ikinci sıraya aldı. Yani herhangi birini izlemediğinizde video eğitimini tamamlayamıyorsunuz ve hiçbir ücret de alamıyorsunuz. Bunlar öğretmen arkadaşlarımıza hakarettir, bunlar eğitim emekçilerine hakarettir. Bu şekilde, metazori bir biçimde yol alamazsınız. İdeolojik yaklaşım, dayatma var. Toplumun özellikle bu konuya eğilmeye, basını, aydınları, üniversite camiasını bu konuya eğilmeye, düşünmeye davet ediyoruz" ifadeleriyle eleştirilerini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.