Öğretmenlik Meslek Kanunu Değişikliği: Meclis'e Sunulma Tarihi Kesinleşti!

Öğretmenlik Meslek Kanunu Değişikliği: Meclis'e Sunulma Tarihi Kesinleşti!

Öğretmenlik Meslek Kanunu düzenlemesi, yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in açıklamaları doğrultusunda sınav şartının kaldırılması ve uzman öğretmenlik süresinin azaltılmasıyla 2024'ün ilk çeyreğinde Meclis'e sunulacak.

Geçmiş yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tanımlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu düzenlemesi, uzman öğretmenlik ve kariyer basamaklarını içermekte. Bu kapsamda, 10 yılını dolduran öğretmenler uzman öğretmen olabilecekler, ardından 10 yıllık uzman öğretmenler ise Başöğretmen unvanını alabilecekler. Tabii ki bu unvanları elde etmek için eğitimlerin tamamlanması ve belirli bir sınavdan 70 ve üzeri puan alınması gerekmekte.

Uzman öğretmenlik başlangıcında sınav şartı tartışmalara neden olsa da, dönemin Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer bu konuda geri adım atmadı. Seçim öncesi verdiği sözde de Öğretmenlik Meslek Kanunu konusundaki çalışmaların tamamlandığını ve Meclis'e sunulacağını ifade etti, ancak henüz bu adım atılmış değil.

Şimdi ise düzenleme ayrıntıları netleşti. Yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, sınav şartının kaldırılacağını, uzman öğretmenlik süresinin azaltılacağını ve ücretli öğretmenlik deneyimlerinin geçen yılın uzmanlık hizmet yılı olarak kabul edileceğini duyurdu.

Öğretmenlik Meslek Kanunu düzenlemesi ne zaman Meclis'e sunulacak? Milli Eğitim Bakanlığı halihazırda çalışmalarını sürdürüyor ve 2024'ün ilk çeyreğinde gerekli düzenlemenin Meclis'e sunulması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.