Okullarda Ücretsiz Yemek!

Okullarda Ücretsiz Yemek!

Okullarda Ücretsiz Yemek!

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye'deki okullarda geçen eğitim-öğretim yılında başlatılan "ücretsiz okul yemeği" uygulamasını, deprem bölgesi dışındaki okullarda geçici olarak durdurdu. Bu uygulama, toplam 19 milyon öğrencinin sadece 1,8 milyonunu kapsıyordu.

Ücretsiz okul yemeği uygulaması, geçen yıl okul öncesi eğitimde 1,4 milyon öğrenci için başlatıldı ve daha sonra bu sayı 1,8 milyona yükseltildi. Eski Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bu uygulamanın yaygınlaştırılması hedefiyle 5 milyon öğrenciye ücretsiz yemek verilmesini planladıklarını belirtmişti.

Neden askıya alındı?

Ücretsiz okul yemeği uygulamasının yerine getirilmesi planlanan yaygınlaştırma kararı, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı başlamadan önce "geçici olarak" durduruldu. Milli Eğitim Bakanlığı, ne kadar süreyle askıya alındığına dair resmi bir açıklama yapmadı ve bu kararın arkasındaki nedenler belirsizliğini koruyor.

ogrenci3.jpg

Sivil toplum ve muhalefetin görüşleri

Sivil toplum ve muhalefet, okullarda öğrencilere ücretsiz yemek verilmesi gerektiği yönünde çağrılarda bulunuyor. Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, ücretsiz okul yemeğinin durdurulması yerine yaygınlaştırılması gerektiğini savunuyor ve öğrencilerin okula devamını teşvik etmek için beslenme hakkının karşılanması gerektiğini vurguluyor.

Ücretsiz yemek ve yoksullukla mücadele

Ücretsiz okul yemeği, çocukların okula devamlılığını artırırken sağlık maliyetlerini azaltabilir. Aynı zamanda öğrenci başarısını ve bilişsel gelişimi destekler. Ayrıca, yetersiz beslenen çocuklara gerekli besin maddelerini sağlayarak genel beslenme ve sağlık durumunu iyileştirebileceği düşünülmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.