Özel Okulları Sarsan Ekonomik Kriz ve Ücret Artışları!

Özel Okulları Sarsan Ekonomik Kriz ve Ücret Artışları!

Türkiye'deki ekonomik kriz ve yüksek enflasyon, özel okulları mali sıkıntılarla karşı karşıya bırakıyor. Özel okul ücretleri %126 artarken, öğrenci sayısı azalıyor ve kapanma tehlikesi artıyor...

Türkiye'de artan enflasyon ve derinleşen ekonomik kriz, özel okulları maliyet sorunlarıyla baş başa bıraktı. Bu zor dönemde veliler de özel okul ücretlerinin yüksekliği ile mücadele ediyor. Bu durum, bazı özel okulların kapanma riskiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Ülke genelinde yükselen enflasyon ve ekonomik krizin etkisiyle, özel okulların maliyetleri büyük ölçüde arttı. Devlet tarafından açıklanan %65 zam oranı, özel okulların artan giderlerini karşılamaya yetmediği için özel okul sahipleri sık sık sıkıntılarını dile getiriyor. Aynı zamanda veliler, kırtasiye, forma, yemek gibi ek masraflar nedeniyle özel okul ücretlerinin çok yüksek olduğunu söylüyorlar. Bu nedenle birçok özel okul öğrenci kaybı yaşamakta ve hatta kapanmak zorunda kalmaktadır.

Özel okul ücretlerinde %126'lık bir artış gözlemleniyor. Yıllık ücretler bir öğrenci için neredeyse 500 bin TL'ye kadar çıkıyor. Artan maliyetler ve yüksek ücretler, özel okullardaki krizi daha da derinleştiriyor. Devletin açıkladığı en fazla %65 zam oranı, özel okulların mali sorunlarını çözmeye yetmiyor ve birçok okulun kapanmasına yol açıyor.

Özel Eğitim-Öğretim Derneği (ÖZDEBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay, "Türkiye genelinde özel okulların doluluk oranı yüzde 45-50. Özel okullardaki sınıfların yarısı kilitli ve boş, öğrenci yok" şeklinde konuşarak, bu yıl özel okullara olan ilginin düşmesinin ve özel okul ücretlerinin artmasının sebeplerini açıkladı. Talep düştüğü için en fazla %65 zam bile yapılamamış durumda.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.