Şehirler arası Yolculukta HES Kodu Zorunlu Mu?

Şehirler arası Yolculukta HES Kodu Zorunlu Mu?

Uçak, Tren, Otobüs vb. İle Yapılan Yolculuklarda HES Kodu İstenecek Mi?

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (covid-19) pandemisi ülkemizi de etkilemiş şehirlerarası yolculuğun seyehat izin belgesi alınarak gerçekleştirileceği açıklanmıştı. Son günlerde açıklanan normalleşme planı içinde de büyükşehirler arası yolcu yasağının kaldırıldığı bildirildi.

Peki yolculuk yapabilmek için HES kodu gerekecek mi? Bununla ilgili İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamayı aktaralım:

‘’28 Mayıs Perşembe günü Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde büyükşehir statüsündeki 14 il ile Zonguldak iline uygulanan seyahat kısıtlamasının Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda 31 Mayıs Pazar günü saat 24.00’dan sonra sonlandırılması; şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile yapılacak seyahatlerde (uçak, tren, otobüs vb.) Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kod alındıktan sonra biletlemelerin yapılması hususlarının değerlendirildiği belirtildi.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda;

‘’Şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile yapılacak seyahatlerde (otobüs, uçak) seyahat izin belgesi alma zorunluluğu yürürlükten kaldırıldı. Şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile yapılacak seyahatlerde (uçak, tren, otobüs vb.) Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kod alındıktan sonra biletlemeler yapılacak’’

Açıklamadan da anlaşılacağı üzere şehirler arası yolculuk için HES kodu istenecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.