Yarın Seçim Olsa Hangi Parti Yüzde Kaç Oy Alır?

Yarın Seçim Olsa Hangi Parti Yüzde Kaç Oy Alır?

MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı. Buna göre ankete katılanların yüzde 44'ü 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi' yüzde 37'si ise 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni tercih etti. Yalnızca üç partinin yüzde 10 seçim barajını geçtiği görüldü.

MAK Danışmanlık, 2 bin 850 kişi ile görüşülerek 30u büyükşehir olmak üzere 61 ilde 15 Ekim-25 Ekim arasında yapılan anketin sonuçlarını açıkladı.
"24 Haziran 2018 seçimlerinde oyunuzu hangi siyasi partiye verdiniz?" sorusuna katılımcıların yüzde 37si "AK Parti", yüzde 19u "CHP", yüzde 9u "HDP", yüzde 8i "MHP", yüzde 7si "İYİ Parti" cevabını verirken, yüzde 1i "Diğerleri" yüzde 19u da "Oy kullanmadım" seçeneklerini seçti.

Katılımcıların "Yarın genel seçim olsa oyunuzu hangi siyasi partiye verirsiniz?" sorusuna verdikleri yanıtlar ise şöyle oldu:

Yüzde 33.1 AK Parti,
Yüzde 21.4 CHP,
Yüzde 10.1 İYİ Parti,
Yüzde 7.7 HDP,
Yüzde 7.6 MHP,
Yüzde 2.1 Gelecek Partisi,
Yüzde 1.9 DEVA Partisi,
Yüzde 1.3 Saadet Partisi,
Yüzde 1.8 Diğerleri.

"Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile güçlendirilmiş parlamenter sistem arasında tercih şansınız olsa ya da bu iki sistem arasında bir referandum yapılsa tercihiniz hangisi olur?" sorusuna katılımcıların yüzde 44ü "Güçlendirilmiş parlamenter sistemi tercih ederim" yanıtını verdi.

"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini tercih ederim" diyenlerin oranı ise yüzde 37 olarak belirlendi.

Katılımcıların yüzde 9u kararsız olduğunu belirtirken, yüzde 14ü ise güçlendirilmiş parlamenter sistemle ne kastedildiğini gördükten sonra karar vereceğini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.