Altını olanlar için sevindiren haber: Rekora gidecek!

Altını olanlar için sevindiren haber: Rekora gidecek!

Altını olanlar için sevindiren haber: Rekora gidecek!

Altın fiyatları son aylarda yükselişe geçti. Son ahftada düşüş gerçekleşse de beklenti yeni rekorların geleceği. Altın fiyatları 2023 yılında da yatırımcıları için sevindirici geçecek.

Kapalı çarşı kuyumcu esnafları yaptıkları tahminleri göre gram altın fiyatının ulaşacağı ilk nokta 1350 lira seviyesi olması bekleniyor. Bu rakam ile altın fiyatlarında yeni bir rekor seviye gelmiş olacak.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise daha önceki YouTube yayınlarda altının 2023 yılında rekora koşacağını ve kendi hedefinin (1350TL) halen geçerli olduğunu vurgulamıştı.

Altının yükselmesini sağlayan faktörler nelerdir?


Ekonomik ve finansal durumlar (enflasyon, faiz oranları, bütçe açıkları, para politikası)

Döviz kurları


Emtia ve hisse senedi piyasalarının performansı


Uluslararası politik olaylar (savaşlar, terör olayları, sınır kapama gibi)
Yatırımcı beklentileri ve talep.

Bu faktörler altın'ın ons fiyatındaki değişimlere sebep olan ana faktörlerdir. Bunun yanı sıra dolar kurundaki oynamalar da altının fiyatına etki edebiliyor. Altın fiyatları ons altın ve dolar kuru çerçevesinde değerlendiriliyor.

Altın fiyatlarında yeni rekor seviye ne olacak? Altın 2023 yılında en yüksek hangi fiyatı görecek? sorularının cevabını önümüzdeki aylarda göreceğiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.