Memur maaş zamlarında yeni hesaplama! Hangi meslek kaç bin lira maaş alacak? Kalem kalem..

Memur maaş zamlarında yeni hesaplama! Hangi meslek kaç bin lira maaş alacak? Kalem kalem..

Memur maaş zamlarında yeni hesaplama! Hangi meslek kaç bin lira maaş alacak? Kalem kalem..

Memur ve emekli zam oranı hesaplama tablosu gündemde yer alıyor. Memur ve emekli maaş zamları enflasyon ve refah payına göre belirlenecek. TÜİK nisan ayı enflasyon oranı ile temmuz ayı memur ve emekli zammı tablosu göründü. Buna göre nisanda enflasyon yıllık yüzde 43,68, aylık yüzde 2,39 olarak belirlendi. Mayıs ve Haziran ayı enflasyonları açıklandıktan sonra zam tutarları netleşecek. Son iki enflasyon rakamı açıklanmadığı için tutarlar şuan varsayım olarak yer alıyor. Özel sektör çalışanlarını etkileyen asgari ücret dolaylı olarak memur ve emekli zamları da etkilenecek. Peki, Temmuz emekli ve memur zammı ne kadar olacak? 4 aylık enflasyon farkı ne kadar? İşte, memur emekli zammı 2023 hakkında ayrıntılı bilgiler.

Temmuz ayı emekli memur zammı ne kadar olacak sorusu son gelişmeler ile takip ediliyor. Dönem arasında kamu işçi maaşlarına yapılan zam ile birlikte en düşük memur maaşının 22 bin lira olması sonrası gözler emekli memur zammına çevrildi. Kamu kurumlarında farklı kategorilerde öğretmen, doktor, bekçi, zabıta, polis gibi görevlerde bulunanlar Temmuz ayı için bekleyişe geçti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada asgari ücretin 500 dolar seviyesine çıkarılacağını belirtmişti. İşte, ayrıntılar.

hurriyet.png

2023 MEMUR MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada “ "En düşük memur maaşını 22 bin TL seviyesine yükseltiyoruz. Maaşlardaki bu artışları otomatik olarak memur emeklilerimize de yansıtıyoruz.

Temmuz ayına kadar çalışmaları tamamlayacağız. Birinci dereceye inen ve şartları tutan tüm memurlarımızın 3600 ek gösterge hakkından yararlanabilmesini de temin edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Temmuz ayında memur maaşlarına yapılması ön görülen zam oranlarına göre görevdeki memurların olası maaşları görselde yer almaktadır. Net zam oranları Temmuz ayında açıklanacak.

7.500 LİRA VE ÜZERİ EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan emekli zammıyla ilgili yaptığı açıklamada “Seçimden sonra, yeni Meclisin yasama faaliyetlerine başlamasıyla 7 bin 500 liranın üzerinde emekli maaşı alan vatandaşlarımızı da sevindirecek haberi milletimizle paylaşacağız.

Temmuzda enflasyon farkı yanında, refah payı artışını da dikkate alan bir düzenleme yapacağız” dedi.

4 AYLIK ENFLASYON VERİLERİ BELLİ OLDU

Memur ve emekli maaşı zamları TÜİK tarafından açıklanan enflasyona göre belirleniyor. TÜİK verilerine göre, enflasyon oranı Nisan ayında aylık bazda yüzde 2,39, yıllık bazda ise yüzde 43,68 olarak kayıtlara geçti.

4 aylık enflasyon yüzde 15,21 olarak gerçekleşti. Bu rakam milyonlarca memur ve emeklinin zammı için kritik önem taşıyor.

Ocak, şubat, mart, nisan, mayıs ve haziran aylarının enflasyon oranları ile ilk 6 aylık enflasyon farklı belirlenecek. Haziran ayı enflasyonu temmuzun ilk haftası açıklanacak.

Böylece memur ve emeklilerin zam oranı netleşecek.

Kaynak:hurriyet.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum