Memur ve emekliler maaş zammını şimdiden katladı! Enflasyon emeklilere yaradı

Memur ve emekliler maaş zammını şimdiden katladı! Enflasyon emeklilere yaradı

Memur ve emekli enflasyon farkı, son TÜİK rakamlarıyla netleşti. Memurlar ve emekliler, yaklaşan zamlar ve enflasyon farkıyla maaşlarını artırma fırsatını şimdiden kazandılar. Detaylar için okumaya devam edin!

Enflasyon rakamları açıklandı ve memurlar ile emeklilerin alacakları enflasyon farkı da artık netleşmeye başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Bağ-Kur emeklileri, yaklaşan 2 aylık enflasyon farkından yüzde 19,5 pay alacaklar. Aynı zamanda, memurlar ve memur emeklileri de ocak ayında enflasyon farkı almaya hak kazandılar. Ancak bu zamlar, ocak maaşlarına yansıtılacağı için kesin miktar, eylül, ekim, kasım ve aralık aylarının enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından netleşecek.

TÜİK Açıkladı: Enflasyon Rakamları

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Temmuz ayında yüzde 9,49 artan enflasyon, ağustos ayında yüzde 9,09 artış gösterdi. Bu durumda SGK ve Bağ-Kur emeklileri, son 2 ay içinde yüzde 19,5 oranında enflasyon farkı alacaklar. Memurlar ve memur emeklileri ise ocak ayındaki yüzde 15’lik zamla birlikte enflasyon farkı almaya hak kazandılar. Ancak kesin rakamların belirlenmesi için eylül, ekim, kasım ve aralık aylarına ait enflasyon verisinin de açıklanması gerekmektedir.

2023/06/22/para2-001.jpg

Memurlara Toplu Sözleşme Zammı

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, geçtiğimiz perşembe günü memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme zammı için kararını verdi. Buna göre, 2 yıl için yüzde 110 zam talep eden memurlara, 2024’ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 zam yapılacak.

Ocak ayında memurlar ve memur emeklisinin alacağı yüzde 15’lik zam miktarına enflasyon farkı da eklenmiş olacak. Memurlar ve memur emeklileri, 2 aylık enflasyon rakamlarına göre şimdiden fark almaya hak kazandılar. Ancak memur ve memur emeklileri ile SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin ocak ayında alacakları enflasyon farkının kesinleşmesi için 4 aylık verinin daha açıklanmasını bekliyoruz. Milyonların maaş zammı ise eylül, ekim, kasım ve aralık ayları için açıklanacak enflasyon verileri sonrasında netleşecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.