Memur ve emekliye Nisan ayında ek zam iddiası büyüyor. Neden seçim öncesine saklandığı belli oldu

Memur ve emekliye Nisan ayında ek zam iddiası büyüyor. Neden seçim öncesine saklandığı belli oldu

Memur ve emeklilere Nisan ayında yüzde kaç zam gelecek? İddia güçleniyor..

Ocak ayında memur ve emeklilere yüzde 30 oranında zam yapılmıştı. Bundan önce asgari ücrete yapılan yüzde 55 oranındaki zam sonrasında beklenti yüksekti lakin daha sonra açıklanan oran yüzde 30 beklentileri karşılamaktan uzak kaldı.

Alım gücünün düştüğü, yüksek enflasyon ortamına girdiğimiz bu zamanda, memurlar ve emekliler sosyal mecrada seslerini duyurmaya çalışıyor, bürokratlarla görüşmeler ayarlayarak ek bir zammın verilmesi için talepte bulunuyorlar.

Memurlara ek bir zam verilecek mi?

Seçim öncesi hükümet talebi karşılayacak mı?

Beklenti ne oranda?


Yüzde 16.48 oranında açıklanan enflasyon farkı oranı üstüne yaklaşık yüzde 9 zam koyarak yüzde 25 olarak açıklanan maaş zammı ertesi günü yüzde 30 olarak revize edilmişti. Alınan yüzde 30 zamla birlikte en düşük memur maaşı 11.848 TL’ye yükseltildi.

Revize edilen zammı da düşük bulan memurlar, emekliler ve sendikalar daha zamlarını alamadan market ve diğer ihtiyaç alanlarında gelen zamlarla birlikte ek zam için zemin aramaya koyuldular.

Seçimlerin 14 Mayısta olması ve bozulan ekonomi dolayısıyla oylarında düşüş yaşama korkusu bulunan iktidar partisi yükselen bu sese karşılık verme ihtiyacı hissettiğini ve yüzde 15 gibi bir ek zam oranının konuşulduğu iddia edildi.

Sosyal medyada Ankara Kuşu olarak bilinen genelde aldığı bilgiler doğrultusunda tahminler yapan hesap, seçim öncesi Nisan ayında ek bir zammın yapılacağını belirtmişti. Bununla birlikte iddialar giderek yayılmaya başlandı.

Kulislerde dolaşan bilgilere göre bu zamla birlikte memurların ve emeklilerin de gönlünü almak isteyen iktidar partisinin toplamda yüzde 45 zamla birlikte seçime giderken elindeki kozları güçlendirmeyi amaçladığı iddia edilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

97 Yorum