Merkez Bankası'nın faiz kararından sonra Selçuk Geçer'in dolar tahmini çıldırtacak.

Merkez Bankası'nın faiz kararından sonra Selçuk Geçer'in dolar tahmini çıldırtacak.

Merkez Bankası'nın faiz kararından sonra Selçuk Geçer'in dolar tahmini çıldırtacak.

Merkez Bankası'nın uzun zamandır süren faiz indirim kararı dün yaptıkları açıklamayla sona erdi. Merkez Bankası'nın faizleri yüzde 9'a indirmesinden hemen sonra ünlü ekonomist Selçuk Geçer öyle bir dolar tahmini yaptı ki... Bazıları çıldıracak. Geçer hem aralık ayı sonunda hem de yılın ilk çeyreğinde dolar/TL'nin ne olacağını açıkladı.

Geçen ay gerçekleştirilen Merkez Bankası Para Piyasaları Kurulu toplantısında, politika faizi 150 baz puanlık indirimle yüzde 12'den yüzde 10,50'ye çekilmişti.

Merkez Bankası dün kasım ayı toplantısını yaptı ve bir kez daha faizleri indirerek 2 yıl sonra tek haneye indirdi, karar metninde faiz indirim döngüsünü sonlandırılmasına karar verildiği belirtildi.

Merkez Bankası'ndan yapılan duyuruda şöyle denildi:

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 10,5’ten yüzde 9’a indirilmesine karar vermiştir.

Jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisi artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artış eğilimi sürmektedir.

Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları yüksek enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma artarak devam etmektedir.

Merkez Bankası'nın faiz kararından sonra ünlü ekonomist Selçuk Geçer, kendi YouTube kanalında dolar ile ilgili çok çarpıcı bir açıklama yaptı aralık ayınad dikkat çekti ve dolar kurunun aralık ayında ve yılın ilk çeyreğinde ne olacağını açıkladı.

SELÇUK GEÇER'DEN BOMBA DOLAR TAHMİNİ GELDİ

Merkez Bankası'nın politika faiz oranını yüzde 9'a çekmesinden sonar Selçuk Geçer, bir video çekti ve doların akıbetini açıkladı.

Geçer şöyle konuştu:

Doların bu seviyelerde kalması doların yükselmeyeceği anlamına gelmiyor. Sadece politika faizinin indirilmesinin bir etkisinin olmayacağını söylüyorum. Çok yüksek ihtimal aralık ayının sonuna doğru biz 23 liranın üzerinde bir dolar kuru göreceğiz.

İyi ihtimalle, kötü ihtimalle olursa ise bir kırılma yaşanabilir. Aralık sonunda da doları baskılamaya devam ederlerse bütün eldeki avuçlardaki cephaneyi kullanarak. O zaman da şöyle bir şeyle karşılaşırız. Önümüzdeki dönemin ilk çeyreğinde çok sert dolar hareketleri görmeye başlarız.

Bu iş seçimlere kadar dayanmaz, bunun altını özellikle çözmek istiyorum. Beklediğimiz oldu 150 baz puan faiz indirimi oldu. Faizler yüzde 9 seviyesine indirildi.

SELÇUK GEÇER DOLAR 35 LİRA DEMİŞTİ

Selçuk Geçer, geçen hafta çektiği videoda korkutan bir dolar tahminini yapmıştı

Geçer, "Doların düşeceğini söyleyenler var. Açık ve net söylüyorum. Dolar yükselmeye devam edecek, Euro yükselmeye devam edecek. Bugünkü yükselişleri yükselişten saymayın. Bugünkü duruşlardan da ciddi anlamda korkun arkadaşlar. Eğer bir ekonomik enstrüman, ürün uzun süre belirli bir seviyede kalıyorsa; ekonomik dengeler bu kadar bozukken, yarın öbür gün büyük kırılmalar olacak demektir" dedi.

"Peki o kırılma doları nereye götürür?" sorusunu soran Selçuk Geçer şu açıklamalarda bulundu:

35 liraya götürür arkadaşlar. Çünkü Türkiye'nin enflasyonunun bugünkü kura uyarlanması dolar eşittir 35 lira demek. 35 liralık bir dolar kuru da Türkiye'nin belini kırar arkadaşlar. Çünkü 35 liraya göre değil, firmalar 40-45 liraya göre fiyatlandırma yaparlar. Ve enflasyon alır başını gider.

Size ödenen asgari ücret çöp olur, size ödenen maaşlar çöp olur. alım gücünüz iyice düşer, orta gelir seviyesi yok olur. Fakirse fakirlik yerine artık paryalığı tercih etmeye başlar, Hindistan'daki kast sistemi gibi...

Onun için arkadaşlar tekrar dünkü videoma atıf yapıyorum. Dolar düşecek dedim mi dedim, euro yükselecek dedim mi dedim. Bu sözlerin arkasındayım, sonuna kadar arkasındayım. Dünyada küresel çapta iyimserler haklı çıkarsa, eğer ABD'de enflasyon düşmeye devam ederse ve faiz artırmaya ihtiyaç kalmaz ise o zaman ister istemez euro dolar paritesi yukarıya gider 1.20 ve 1.25 seviyelerini zorlayabilir.

Bu da euronun yükselmesi, doların düşmesi dolar endeksinin de düşmesi anlamına gelir. Ama bu dünya için senaryo.

Eğer bizim gibi bir ülkeyse tabloda olan ne yazık ki kendi makro ekonomik sorunları nedeniyle bu fırsatları yakalayamaz. Hatta bu fırsatlar ona kriz olarak döner. Bir bakarsınız dolar almış başını gitmiş, ekonomik kırılganlıklar almış başını gitmiş ve işin içinden çıkılamaz hale gelinmiş...

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum