2 Ay Önce Atanan 20.000 Öğretmen Ne Zaman İşbaşı Yapacak?

2 Ay Önce Atanan 20.000 Öğretmen Ne Zaman İşbaşı Yapacak?

18 Mart tarihli 20 bin öğretmenin atama kararnameleri ve göreve başlama işlemleri haziran ayında olacak mı?

18 Mart’ta ataması yapılan öğretmenlerin göreve ne zaman başlayacakları merak konusu olmaya devam ediyor.

18 Mart’taki ek atama uygulaması çerçevesinde atanan fakat korona virüs önlemleri kapsamında okulların tatil edilmesiyle uzaktan eğitime dönüldüğü için göreve başlatılmayan 20 bin sözleşmeli öğretmenin gözü kulağı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak öğretmenlerin göreve başlaması ile ilgili açıklamalarda. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, göreve başlatılmayan bazı öğretmenlerle görüştü. 18 Mart’ta ataması gerçekleştirilen 20 bin sözleşmeli öğretmen göreve hangi tarihte başlayacak?

Sendikalardan Çağrı

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 18 Mart’taki atanan 20 bin öğretmenin görev başlama tarihinin daha da zamana yayılmaması gerektiğini belirterek, “Atanan öğretmenlerimizin kazanılmış olan hakları salgın sürecinde daha da uzatılmamalı, gerekli kararnameler gönderilerek hakları zamanında karşılanmalı ve bu zor süreçte yüzleri güldürülmelidir” dedi.

Öğretmenlerle gerçekleştirdiği video konferansta mağduriyetlerinin giderilmesi ve sorunun en kısa sürede çözüme ulaştırılması için çaba sarf ettiklerini dile getirdi. Bakanlık düzeyinden her türlü girişimde bulunduklarını belirten Ali Yalçın, atanan öğretmenlerin daha da uzun süre göreve başlatılmamasının olumsuz etkilere, çeşitli hak kayıplarına sebep olacağını ve bu yüzden sürecin mümkün olduğunca hızlı bir şekilde tamamlanarak söz konusu öğretmenlerin göreve başlatılmasının zorunlu olduğunu ifade etti. Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, mağduriyet ve hak kayıplarının engellenmesine dair mücadelelerinin kararlılıkla devam ettiğini belirtti.

Ülke çapındaki öğretmen açığının kapatılması amacıyla gerçekleştirilen uygulamaların tamamlanması gerektiğini söyleyen Yalçın, “Atamaları gerçekleştirildiği için hâlihazırdaki mevcut işlerini bırakan öğretmenlerimiz var. Öğretmenlerimizin mağduriyetinin farkına varılmalı ve Ramazan Bayramı’ndan önce bahse konu olan 20 bin öğretmenimizin kararnameleri gerekli kurumlara gönderilmeli, bayram sonrası da öğretmenlerimiz atandıkları birimlerde görevlerine başlatılmalıdır. Bizim sendika olarak isteğimiz budur” şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Gereken Yapılacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuyla ilgili tüm mağduriyet ve isteklerin bakanlık olarak farkında olduklarını belirterek ‘Okullar açıldığında gerekeni yapacağız’ açıklamalarında bulunmuştu. Bakan Selçuk, 18 Mart’taki ek atama çerçevesinde atamaları yapılan ancak korona tedbirleri kapsamında okulların süresiz kapatılması ile uzaktan eğitime geçiş yapıldığı için göreve başlatılmayan 20 bin sözleşmeli öğretmen hakkında daha önce sorulan sorulara, “Şu an öğrenci veya okul yok, öğretmenlerimiz biz başlayalım talebinde bulunurlarsa bu bizim şu anki belirsizlik içinde onaylayabileceğimiz bir istek değil bu sebeple okullar açıldığı zaman biz zaten gerekeni hızlı bir şekilde yapacağız, merak etmesinler.” cevabını vermişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.