2017 Ağustos eş özrü atamasında eşi özelde çalışanlardan istenen belgeler

2017 Ağustos eş özrü atamasında eşi özelde çalışanlardan istenen belgeler

Eşi özel sektörde çalışan öğretmenlerin eş durumu atamasında istenecek belgeler ve evraklar.

2017 Ağustos eş özrü atamasında eşi özelde çalışanlardan istenen belgeler

Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmeler başladı. Ağustos ayı eş durumu atamasına başvuru yapacak öğretmenlerden en çok belge ve evrak hazırlayacak olan öğretmenler; eşleri özel sektörde çalışan öğretmenler olacak. Öğretmen eşlerin eş durumu atamasında belge istenmiyor, eşi farklı kurumda memur olandan görev yeri belgesi isteniyor, ancak eşi özelde çalışan, sigortalı çalışanlardan ise farklı belgeler de isteniyor.EŞ DURUMUNDA İSTENEN BELGELER

Eşi özelde çalışan öğretmenlerden istenecek belgeler arasında en önemlisi sigorta gün sayısını gösteren sigorta dökümüdür. Sigortalı çalışan kişinin son 2 yıl içerisinde 360 gün sigortasının olması gerekmektedir. Birinci aşama başvurular 14 Ağustos 2017 tarihinde sonra eriyor. Sigortalı çalışan eşin 14 Ağustos 2017 baz alındığında 14 Ağustos 2015-14 Ağustos 2017 arasında 360 gün sigortasının olması ve halen sigortalı çalışıyor olması gerekmektedir.


Eşi sigortalı olan öğretmenlerin eş durumunda istenecek belgeler;

Eş Durumu İstenen Belgeler

ogretmenlericin.com olarak aldığımız sorular arasında sigortalı çalışılan yerlerin farklı olması geliyor. Örneğin 100 gün sigorta İstanbul'da, 80 gün Ankara'da, 70 gün İzmir'de son 120 günlük sigorta ise Giresun'da yatmış. Bu durum sorun değildir. Son çalışılan yerde 360 gün sigorta zorunluluğu bulunmamaktadır. Önemli olan eşin tayin başvurusunda sigortalı çalışıyor olması, ve 2 yılda 360 gün sigortasının yatmış olması gerekmektedir.


Eğer eş durumu ataması başvurularında sigortalı çalışan eş işten çıkmışsa, çalışmıyorsa eş durumu başvurusu yapamaz. Bu yüzden başvuru döneminde çalışıyor olması lazım. Son 2 yıllık sürede sigorta şartını taşımış olsa bile eğer çalışmıyorsa öğretmen eş durumu ataması isteyemez.


360 gün sigorta içerisinde;

360 gün sigortalılık süresinin hesabında, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesi kapsamında geçen hizmet sürelerinin tamamı birlikte değerlendirilecektir.Askerlik borçlanması ve doğum borçlanması;

Eşleri sigortalı olarak çalışan öğretmenlerin yer değişikliği başvurularında, borçlanılmak kaydıyla askerlikte geçen süreler ile ücretsiz doğum veya analık izni sürelerinde geçen süreler de sigortalı olarak geçirilen süreler kapsamında değerlendirilecektir.Bu maddelere dikkat edilmesini öneririz.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

279 Yorum