30 Eylül başka 'Zorunlu Hizmetin' bitmesine 6 ay kalmak başka

30 Eylül başka 'Zorunlu Hizmetin' bitmesine 6 ay kalmak başka

30 Eylül başka 'Zorunlu Hizmetin' bitmesine 6 ay kalmak başka

30 Eylül başka 'Zorunlu Hizmetin' bitmesine 6 ay kalmak başka bir durumdur. Öğretmenler yanıltılıyor.

Zorunlu hizmetin bitmesine 6 aydan az süre kalanlar tayin isterler diye haber yapan siteler öğretmen arkadaşları yanlış yönlendiriyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) bugün tüm illere ve ilçelere e-posta gönderdi. Gönderilen e -posta'da zorunlu hizmetinin bitmesine 6 aydan az süre kalanların tayin isteyip istememe durumundan bahsedilmedi.

MEB personeline bilgilendirme amaçlı gönderilen bu e-posta'da zorunlu çalışma yükümlüsü olan öğretmenlerin il içi yer değiştirme talebinde bulunurken hangi hizmet alanlarına tayin isteyip isteyemeyeceği konusuna açıklık getirdi. İl içi yer değiştirmelerde bildiğiniz üzere 30 Eylül tarihi baz alınıyor. Son dönemde Türk Eğitim-Sen olmak üzere bazı sendikalar tayinlerde hizmet süresi hesabında 31 Aralık tarihi baz alınsın diye MEB'e çağrıda bulunup başvuru yapsa da 2016 yılı il içi isteğe bağlı yer değiştirme başvuru duyurusu içeriğinde hizmet süresi hesabında 30 Eylül 2016 tarihinin baz alındığını biliyoruz.

ZORUNLU ÇALIŞMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ

30 Eylül tarihi baz alındığında tayin isteyecek öğretmen zorunlu çalışma süresini tamamlamış oluyorsa kendisine tercihlerde norm açığı olan zorunlu çalışma yükümlülüğü olmayan okullar da dahil olmak üzere norm açığı olan tüm okullar açılacak. Eğer  tayin isteyecek öğretmen 30 eylül tarihi baz alındığında zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamıyorsa kendisine sadece zorunlu çalışma süresi olan hizmet alanlarındaki okullar açılır.

Örnek: Mersin'in Mut ilçesine bağlı bir mezra okulunda 17 Eylül 2013 tarihinde bir bayan öğretmen göreve başlasın. Bu okulda çalışan öğretmenin o okulda zorunlu çalışma süresi 3 yıl olsun. Öğretmen arkadaşımız 30 Eylül 2016 tarihi baz alındığında o okulda zorunlu çalışma süresini tamamlamış olur ve bu öğretmen arkadaşımız zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamladığı hesaplanarak kendisine zorunlu çalışma yükümlülüğü olmayan okullar da açılır.

Örnek: 09.10.2010 tarihinde Çorum'un Alaca ilçesinde zorunlu hizmet süresi 6 yıl olan bir okula atanan öğretmen 30 Eylül 2016 tarihi baz alındığında 6 yılını doldurmadığı için zorunlu hizmetini tamamlayamamış oluyor ve zorunlu hizmet olmayan okulları tercih edemiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) gönderdiği e-posta iletisinde bunu belirtmiş. Öğretmen eğer 30 Eylül 2016 tarihine göre hesaplandığında zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlıyorsa 1. ,2. ve 3. Hizmet alanlarındaki okulları tercih edebilir diyor.

6 AYDAN AZ KALMA DURUMU

Bu e-postanın orjinal halini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. Mesajda zorunlu hizmetinin bitmesine 6 aydan az süre kalanların durumu ile ilgili bir mesaj yok. Öğretmen arkadaşları yanıltmak adına bu başlıkları kullanan internet sitelerinin ziyaretçi çekme hilesi olarak yorumluyoruz.

MEB, İKGM E-Posta

Zorunlu Hizmet Zorunlu Hizmet

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum