Atama Bekleyen Öğretmen Sayısı Belli Oldu

Atama Bekleyen Öğretmen Sayısı Belli Oldu

Atanmayı bekleyen öğretmen sayısı, dudak uçuklattı.

 Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye'nin çeşitli bölgelerine ve çeşitli branşlarda öğretmen ataması gerçekleştiriyor. Yapılan atamalar norm açığını bir nebze olsun azaltmak için yapılıyor. Kadroların tamamı, ekonomik imkansızlıklardan dolayı doldurulamıyor.

 Öte yandan üniversitelerin eğitim fakültelerinden her yıl mezun olan öğretmen sayısı, atama yapılan öğretmen sayısından fazla olduğu için yıllardır bir yığılma söz konusu. Her yıl atananlar hariç en az 25 bin öğretmen işsiz kalıyor veya atanmayı bekliyor.

 2020 yılı ÖSYM verilerine göre atanmayı bekleyen öğretmen sayısı 460 bin dolaylarında. Tespit edilemeyenlerle birlikte bu sayının en az 550 bin olduğu tahmin ediliyor. İlerleyen yıllarda bakanlık kadrolarının doluluk oranı %100'e ulaştığında atama bekleyen öğretmen sayısı her geçen yıl daha da artacak.

 Dolayısıyla MEB ve YÖK'ün ortak bir protokol ile eğitim fakülteleri kontenjanlarını en az %80 azaltması gerekmektedir. Önlem alınmazsa Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılında 1 milyona yakın işsiz öğretmen, toplumun en büyük sorunlarından biri haline gelecektir.

 Ogretmenlericin.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.