Bakan Bilgin, Öğretmen Atamalarında Mülakat Sisteminin Çok Önemli Olduğunu Söyledi

Bakan Bilgin, Öğretmen Atamalarında Mülakat Sisteminin Çok Önemli Olduğunu Söyledi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin'den öğretmen atamalarında mülakatla ilgili çarpıcı açıklamalar geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu'nda sunum gerçekleştirdi. Personel alım sisteminde liyakatin çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Bilgin, personel sisteminin liyakat temeli üzerine kurulu olduğunu düşündüğünü paylaştı.

 Öğretmen atamalarındaki mülakatlara da değinen Vedat Bilgin, ''Öğretmenlik mesleğine girenlerin -eskiden mülakatı vardı, şimdi var mı onu bilmiyorum doğrusu - özellikle öğretmenlerin de bir mülakat sisteminin içeriğinde olmasını çok anlamlı bulurum çünkü adam ders anlatacak, üslubu nasıldır, hitabı nasıldır ama ben bunların teknik olarak düzenlenmesinin, objektif şartlar içerisinde düzenlenmesinin, işte, biz asistan sınavları yaptığımız zaman -muhtemelen Erol hocalar öyle yapıyorlar - kamera sistemi vardı.'' ifadelerini kullandı.

  Milli Eğitim Bakanlığı, 2016 yılında eski bakan İsmet Yılmaz döneminde çıkarılan KHK ve Sözleşmeli Öğretmen Atama Yönetmeliği ile öğretmenleri sözleşmeli statüsünde istihdam ediyor ve atamaları sözlü(mülakat) puanına göre gerçekleştiriyor. Atama bekleyen öğretmenler ve eğitim camiası ise mülakatın kaldırılmasını ve atamaların KPSS/ÖABT puanı ile yapılmasını, mülakatların objektif olmadığı eleştirileriyle birlikte istiyordu.

 Bakan Bilgin'in bu açıklamaları sonrası özellikle sosyal medya araçlarından bakan Bilgin'e atama bekleyen öğretmenler tarafından tepki olduğu gözlendi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.