Eşi eş durumu yapacak öğretmenin il dışı atama ilişik kesme süresi

Eşi eş durumu yapacak öğretmenin il dışı atama ilişik kesme süresi

2017 il dışı yer değiştirme sonucu yaşanan çeşitli durumları sizlere aktarmaya devam ediyorum. İl dışı ataması çıkan ancak eşine il dışı çıkmayan ya da eşi il dışı ataması yapmayan öğretmenler Ağustos eş özrüne kadar ilişik kesmeyebilir. Eş durumu özrünü bekleyen öğretmenler ilişik kesmeyecekler.

Eşi eş durumu yapacak öğretmenin il dışı atama ilişik kesme süresi

İl dışı ataması sonucu ataması yapılan ancak eşi eş durumu yapacak olan öğretmen ilişik kesecek mi yoksa eş özrü tayin atamasına kadar ilişik kesmeyecek mi soruları sorulmaya devam ediliyor. Ramazan Bayramı sonrası yarın mesai başlıyor ve 2017 il dışı atama sonucu ataması çıkan öğretmenler ilişik kesmeye başlayacaklar. İl dışı ataması sonucu farklı illere atanan öğretmenler ile il dışı tayin sonucunda aynı ilin farklı ilçelerine atanan öğretmenler konusunda detaylı bilgi vermeye çalışmıştım. Kısaca bu hususu hatırlayalım.İL DIŞI ATAMADAN FARKLI İLLERE ATANANLAR

İl dışı atamada farklı illere atanan öğretmenler için MEB il dışı atama kılavuzunda  il dışı yer değiştirme sonucu farklı illere atanan öğretmen eşlerden görev yerlerinden ayrılmadan atamasını iptal ettiren öğretmen eş, özüt grubu atama döneminde diğer eşin bulunduğu yere yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir demektedir. Eşlerden birisi Kayseri Talas'a diğeri Mersin' Silifke'ye atanan öğretmen eşlerden birisi atamasını iptal ettirerek özür grubunda diğerinin yanına tayin isteyebilir. Bu konuda il dışı atama iptal dilekçesi örneği indirerek okulunuza verebilirsiniz. Dilekçe İNDİRİL DIŞI ATAMADA AYNI İLİN FARKLI İLÇELERİNE ATANANLAR

İl dışı yer değiştirme sonucu aynı ilin farklı ilçelerine atanan öğretmenler ise eski yerlerinden ayrılacaklar ve yeni görev yerlerinde göreve başlayacaklar. Daha sonra Ağustos eş özrü ataması döneminde biri diğerinin yanına atama isteyecek. Eşlerden birisi İstanbul Arnavutköy'e diğeri İstanbul Sancaktepe'ye atanmışsa iki öğretmen de gidip görevlerine başlayacaklar ve biri diğerinin yanına Ağustos ayında eş özrü ataması isteyecek.EŞLERDEN BİRİSİ ATANDI DİĞERİ ATANAMADIYSA

Bu konuda birkaç varyasyon yazayım;

  • Öğretmen eşlerden birisi il dışı atamada atandıysa ve eşi il dışı atama istemediyse

  • Öğretmen eşlerden birisi il dışı tayin sonucu atandı ve eşi ise tercih yamasına rağmen atanamadıysa

  • Öğretmen eşlerden birisi il dışı isteğe bağlı yer değiştirme sonucu atandı ve eşi il dışı atama şartı taşımadığı için tayin isteyemediyse


Bu ve bunun gibi durumlar sonucunda atanamayan, ataması olmayan eş Ağustos ayında atanan öğretmen eşinin yanına eş özründen tayin isteyecek. Burada önemli husus İl Dışı Atama Sonucu Ataması Çıkıp Eşinin Özür Atamasını Bekleyenlerin İlişik Kesme Durumu. Eşi eş durumu isteyecek il dışından atanan öğretmen Ağustos özür grubu ataması sonuçlanan kadar ilişik kesmeyebilir. Eşi kendisinin atama kararnamesine göre eş durumu yapacak. Aşağıdaki konuda ben kendimden örnek vererek açıklamıştım.


[haber id="18574"]

Ayrılış başlama

İlgili haberi okumayan öğretmen arkadaşlar için bilgi vereyim. 2015 yılında benim Haziran ayında il dışı atama sonucu tayinim gerçekleşti. Eşimin ise il dışı ataması başka bir ile çıkmıştı. Eşimin il dışı atama iptal işlemi için okula dilekçe verdik. Eşimin il dışı ataması iptal oldu. Ben Ağustos özür grubuna kadar ilişik kesmedim. Eşimin eş durumu ataması oldu, onun ataması da benim il dışından atandığım ile çıktı. Sonrasında ise biz 15 Eylül tarihinde birlikte ilişik kestik.


Öğretmen kamu haber sitelerinin bazılarında il dışı ataması çıkan tüm öğretmenler ilişik kesmek zorunda yorumları görüyorum. Tamamen yanlıştır. Eşi özür durumu talebinde bulunacak öğretmen ilişik kesmesin ve eşinin eş özrü atamasını beklesin. 2015 yılı Haziran il dışı ataması sonrası ve 2016 yılı Haziran il dışı ataması sonrası Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tüm milli eğitim müdürlüklerine e-posta göndermiş ve bu durumda olan öğretmenlerin ilişik kesme konusunda zorlanmaması gerektiğini belirtmişti. Önce bunları hatırlayalım.


2015 yılı il dışı atama;

İl dışı sonrası eş özrü

MEB, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından 2015 yılı il dışı ataması sonrası il milli eğitim müdürlükleri ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine yukarıdaki e-posta gönderildi. Görüldüğü üzere il dışından ataması yapılan ancak eşi eş durumu isteyecek öğretmenin ilişik kesme zorunluluğu yok. Eş durumuna kadar bekletebilir.


2016 yılı il dışı atama;

Aile Birliği Özür Ataması

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından 2016 yılı il dışı atama sonrası yukarıdaki e-posta tüm İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen yazıda görüldüğü üzere eş durumu atamasına kadar öğretmenlerin ilişik kesmeye zorlanmaması isteniyor.


Kısaca; il dışı atamasından atanan öğretmenin eğer eşi eş durumu atama başvurusu yapacaksa eş özrüne kadar ilişik kesmeyebilir.
EŞİNE EŞ ÖZRÜ ÇIKMAZSA İL DIŞI İPTALİ

İl dışı atama sonucu ataması gerçekleşen ancak eş durumundan dolayı eski yerinden ayrılış yapmayarak ilişik kesmeyen öğretmenin eşi eş durumundan atanamazsa il dışı ataması iptal olur mu? Bu konuda 2015 yılında MEB tarafından gönderilen e-posta bulunmaktadır.
İl dışı atama & Eş özrü

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Grup Başkanlığı tarafından İl MEM'lere gönderilen postada eşi eş durumu yapacak öğretmenin eş özrüne kadar ilişik kesmemesi, eğer eşinin eş durumu ataması sonucu yer değiştirmesinin olmaması halinde ise il dışından ataması çıkan öğretmenin il dışı atamasının iptalini talep edeceği belirtilmektedir. Tüm detayları açıklamaya çalıştım. Sorularınızı bana gerek buradan gerek sosyal medya hesaplarımdan ulaştırabilirsiniz.


Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
41 Yorum