İkisi de sözleşmeli öğretmen olan eşlerin eş durumu atama duyurusu

İkisi de sözleşmeli öğretmen olan eşlerin eş durumu atama duyurusu

Her ikiside sözleşmeli öğretmen olan eşlerin aile birliğine ilişkin yer değiştirme başvuruları hakkında MEB'den duyuru.


İkisi de sözleşmeli öğretmen olan eşlerin eş durumu atama duyurusu

Milli Eğitim Bakanlığı karı koca sözleşmeli olan öğretmenlerin aile birliği özür grubu için duyuru yayınladı. Her İkisi de Sözleşmeli Öğretmen Olan Eşlerin Aile Birlikteliğine İlişkin Yer Değiştirme Başvuruları 2-4 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacak. MEB Personel Genel Müdürlüğü tarafından illere gönderilen 21.08.2019 tarih, 15110689 sayı ve "Her ikisi de sözleşmeli öğretmen olan eşlerin aile birlikteliğine ilişkin yer değiştirme başvuruları" konulu resmi yazıda farklı illerde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapan eşlerin aile birlikteliğini sağlamak amacıyla başvurularının alınacağı belirtildi.


SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE EŞ ÖZRÜ TAYİN HAKKI


MEB tarafından yayınlanan duyuruya göre ikisi de sözleşmeli öğretmen eş durumu tayin hakkı 2019 yılı içinde verilmiş oldu. Bakanlık geçen sene de ikisi de sözleşmeli olan öğretmenlere eş durumu tayin hakkı vermiş ve toplamda 174 sözleşmeli öğretmen eş durumundan sözleşmeli öğretmen olan eşinin yanına atanmıştı.


2019 YILI SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN EŞ DURUMU


Milli Eğitim Bakanlığı, eşlerden her ikisi de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapanların, eş durumuna bağlı atama başvurusu yapabileceğini duyururken 30 Eylül tarihi itibariyle görev yaptıkları ilde 1 yıllık çalışma süresini dolduran sözleşmeli öğretmenler, sözleşmeli diğer eşin görev yaptığı ile atanma isteğine dair başvuru formu dilekçelerini 2-4 Eylül 2019 tarihleri arasında il milli eğitim müdürlüklerine verecekler. İl Milli Eğitim Müdürlükleri sözleşmeli öğretmen eş durumu ataması başvuru formlarını 5 Eylül 2019 tarihinde MEB Personel Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama Daire Başkanlığına gönderecekler.


YAPILMASI GEREKENLER VE AÇIKLAMALAR


Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmî eğitim kurumlarında her ikisi de 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında farklı illerde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapan eşlerin aile birlikteliğini sağlamak amacıyla yer değiştirme başvuruları aşağıda yapılan açıklamalar çerçevesinde alınacaktır;  • Yer değiştirme başvurusunda bulunabilmek için görev yapılan ilde 30 Eylül 2019 tarihi itibarıyla sözleşmeli öğretmen olarak en az bir yıl fiilen görev yapılması gerekmektedir.

  • Bir yılın hesabında çeşitli nedenlerle (doğum, askerlik v.b) sözleşmenin feshedildiği süreler dikkate alınmayacaktır.

  • Başvurular, 2-4 Eylül 2019 tarihleri arasında ekteki “Başvuru Formu” ile görev yapılan ilin İl Millî Eğitim Müdürlüğüne yapılacaktır. Başvuru formunda herhangi bir değişiklik yapılmayacak ve farklı bir form kullanılmayacaktır.

  • Her ikisi de 30 Eylül 2019 tarihi itibarıyla bir yıl görev yapmış olma şartını taşıyan sözleşmeli öğretmenler, istemeleri halinde ayrı ayrı başvuruda bulunabileceklerdir. Bu durumda sözleşmeli öğretmen eşlerinin her ikisi de Başvuru Formundaki “Eşimin de yer değişikliği başvurusu bulunmaktadır.” kutucuğunu mutlaka işaretleyeceklerdir. Bu şekilde başvuruda bulunan sözleşmeli öğretmenlerin durumları görev yapılan illerin sözleşmeli öğretmen pozisyonları, alanlar bazındaki norm kadro ve öğretmen ihtiyaç durumları dikkate alınarak ihtiyacın daha fazla olduğu il üzerinden değerlendirilecektir.

  • Sözleşmeli öğretmenler istemeleri halinde çeşitli nedenlere (illerin sözleşmeli öğretmen pozisyon durumları, alanlar itibarıyla norm kadro durumu, öğretmen ihtiyaç durumu, hizmet süresi yetersizliği vb.) bağlı olarak eşlerinin görev yaptığı il için yer değiştirme başvurularının olumsuz sonuçlanabilme ihtimaline karşılık aile birlikteliğinin Bakanlığımızca uygun görülen bir ilde sağlanmasını isteyebileceklerdir. Bu durumda her iki sözleşmeli öğretmenin 30 Eylül 2019 tarihi itibarıyla bir yıllık çalışma süresini tamamlamış olması, her ikisinin de yer değiştirme başvurusunda bulunması ve her iki sözleşmeli öğretmenin de Başvuru Formundaki ilgili kutucuğu işaretlemesi gerekmektedir. Eşlerden sadece birinin başvuruda bulunması veya her ikisinin de başvuruda bulunup sadece birinin ilgili kutucuğu işaretlemesi durumlarında bu yöndeki talep dikkate alınmayacaktır.

  • Bakanlığımız eğitim kurumlarına sözleşmeli öğretmen olarak atanan; ancak çeşitli nedenlere bağlı olarak göreve başlayamayan kişilerin sözleşmeli öğretmen olarak görev yapan eşleri de birinci maddede belirtilen şartı taşımaları kaydıyla bu kapsamda başvuru yapabilecektir.

  • İl millî eğitim müdürlükleri Başvuru Formlarını 5 Eylül 2019 tarihinde Bakanlığımız Personel Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama Daire Başkanlığına göndereceklerdir.

  • Yer değiştirme işlemleri Bakanlığımızca illerin sözleşmeli öğretmen pozisyon durumları, alanlar itibarıyla norm kadro durumu ve öğretmen ihtiyaçları dikkate alınarak hizmet süresi üstünlüğüne göre il millî eğitim müdürlükleri emrine yapılmak suretiyle gerçekleştirilecektir. Hizmet süresinin eşitliği halinde göreve önce başlayan sözleşmeli öğretmenin başvurusu değerlendirmeye alınacaktır.

  • Başvurular, Bakanlığımıza ulaşmasına müteakip değerlendirilmeye alınacak ve yer değiştirme işlemleri en geç 13 Eylül 2019 tarihinde sonuçlandırılacaktır. Yer değişikliği gerçekleştirilen öğretmenlerin kararnameleri görev yaptıkları il ile yer değişikliğinin gerçekleştiği il’e sistem üzerinden gönderilecektir.

  • Görevden ayrılma işlemleri kararnamelerin gönderilmesini müteakip yapılabilecektir.


RESMİ YAZI VE BAŞVURU FORMU


İlgili resmi yazı;


Sayfa 1;


Sözleşmeli öğretmen olarak görev yapan eşlerin aile birlikteliği başvurusu Eş durumu

Sayfa 2;


Her İkisi de Sözleşmeli Öğretmen Olan Eşlerin Aile Birlikteliğine İlişkin Yer Değiştirme Başvuruları Sözleşmeli öğretmen

Sözleşmeli öğretmenlerin duyuru kapsamında ilgili başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.


İNDİR>>> Sözleşmeli Öğretmen Eş Durumu Başvuru formuÖNEMLİ HATIRLATMA: Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu, sağlık özrü atamaları, göreve başlamaları, özlük hakları, özür grubu tayinleri ile ilgili tüm sorularını Öğretmenler İçin Instagram hesabımızdan cevaplıyoruz.  Takip ediniz: @sorogretmenim 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum