İl dışı atamada aynı ilin farklı ilçelerine atanan öğretmenlerin eş durumu

İl dışı atamada aynı ilin farklı ilçelerine atanan öğretmenlerin eş durumu

İl dışı atamada aynı ilin farklı ilçelerine atanan öğretmenlerin eş durumu İl dışı atama sonucu özellikle karı koca öğretmen olan arkadaşlardan çok soru almaya devam ediyorum. İl dışı tayin iptali ile ilgili yazdığım yazıdan sonra il dışı atamaları farklı illere çıkan öğretmen eşlerin yapması gerekenleri de sizlerle paylaşmıştım. Şimdi ki yazımda da il dışı atamada aynı ilin farklı ilçelerine tayinleri çıkan öğretmenlerin eş durumlarına değinmeye çalışacağım.

İl dışı atamada aynı ilin farklı ilçelerine atanan öğretmenlerin eş durumu

İl dışı atama sonucu özellikle karı koca öğretmen olan arkadaşlardan çok soru almaya devam ediyorum. İl dışı tayin iptali ile ilgili yazdığım yazıdan sonra il dışı atamaları farklı illere çıkan öğretmen eşlerin yapması gerekenleri de sizlerle paylaşmıştım. Şimdi ki yazımda da il dışı atamada aynı ilin farklı ilçelerine tayinleri çıkan öğretmenlerin eş durumlarına değinmeye çalışacağım.İL DIŞINDA AYNI İL FARKLI İLÇELER

İl dışı atamada farklı illere atanan öğretmen eşlerin durumu ile aynı ilde farklı ilçelere atanan öğretmen eşlerin durumları tamamen farklıdır. Farklı illere atanan öğretmenlerden birisi il dışı atamasını iptal ettirmek durumundadır. Ancak aynı ilin farklı ilçelerine atanan öğretmenler il dışı atama sonuçlarını iptal ettirmek durumunda değildir.


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından yayınlanan 2017 il dışı atama duyurusunda yer alan madde;

18- Yer değiştirme sonucu ... aynı ilin farklı ilçelerine atananlar ise, atandıkları yerde göreve başladıktan sonra, il içi mazeret durumuna bağlı yer değiştirme döneminde yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir.Örnek verecek olursam. Eşler Muş ili Bulanık ilçesinde çalışıyor olsun. İl dışı atama sonucu eşlerden birisi Bursa ili Yıldırım ilçesine diğer eş Bursa ili Mudanya ilçesine atanmış olsun. Farklı ilçelere atanan öğretmenler il dışı iptal işlemi yapmayacaklar. Öğretmenlerden birisi diğerinin yanına Ağustos 2017 eş durumu atamasında eş özrü ataması isteyecek. Bu yüzden aynı ilin farklı ilçelerine il dışı ile atanan öğretmenler ilişik kesecekler ve yeni görev yerlerinde göreve başlayacaklar. Ağustos özür grubunda ise eş durumu yapacaklar. Bu konuda çok sorulan sorulardan birisi de aynı okulda 1 yıl çalışma zorunluluğu. Bu hususta 1 yıl çalışma zorunluluğu yoktur. 2 ay sonra eş özrü başvurusu yapılabilir.


Arif Muzaffer KUL
Öğretmen
[haber id="18574"]
[haber id="18550"]
[haber id="18557"]

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

9 Yorum