İl içi atama iptal işlemi için yapılması gerekenler, 2017 il içi iptal dilekçesi

İl içi atama iptal işlemi için yapılması gerekenler, 2017 il içi iptal dilekçesi

2017 Yılı Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Sonuçları 6 Haziran 2017 tarihi itibari ile açıklandı. İl içi atama sonucu çeşitli nedenlere bağlı olarak il içi atama iptal edilebilir mi sorusunun yanıtı vereceğiz.

İl içi atama iptal işlemi için yapılması gerekenler, 2017 il içi iptal dilekçesi

Öğretmenlerin il içi tayini iptal edilebilir mi? 2017 il içi atama duyurusunda Milli Eğitim Bakanlığı bu hususta net bir açıklama yapmıştı. İl içi atama başvurularında başvuru süresinde il içi atama başvurusunun iptal edilebileceği, bunun içinde öğretmenin başvurusunun iptalini istemesi gerektiği açıklandı. İL İÇİ ATAMA İPTALİ

2017 il içi atama kılavuzu içerisinde il içi isteğe bağlı tayinlerin iptali ile ilgili yer alan maddeleri inceleyelim. İl içi atama duyurusu madde 13'te yurt dışında görevli öğretmenler ile aylıksız izinde olan öğretmenlerin atamalarının çıkması ve göreve başlamaması durumunda tayinlerinin iptal edileceği belirtilmiştir.
Madde 13;


13- Yurt dışında görevlendirilenler ile aylıksız izinli olan öğretmenlerden yurt dışı görev süresi veya aylıksız izinlerinin 30 Eylül 2017 tarihine kadar sona ereceğini belgelendirenler, diğer şartları da taşımaları kaydıyla yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir. Yer değişikliği gerçekleştirilen öğretmenlerden en geç 30 Eylül 2017 tarihi itibarıyla görevine başlamayanların atamaları il millî eğitim müdürlüklerince iptal edilecektir.Yukarıda yer alan madde isteğe bağlı tayin iptali değildir. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından kılavuza eklenen bu hüküm bir nevi yaptırım değeri taşımaktadır.


İl içi atama başvurularında başvuru yapan MEB personeli öğretmenler başvuru süresi bitmeden başvurularının iptalini isteyebilmektedir. Başvuru sırasında il içi atama iptali dilekçe verilerek yapılmaktadır.
Madde 15;


15- Başvuru süresi içinde öğretmenler, görevli oldukları eğitim kurumuna ya da kadrolarının bulunduğu il/ilçe millî eğitim müdürlüğüne dilekçe vermek suretiyle yer değiştirme başvurusunu elektronik ortamda iptal ettirebilecektir.Yukarıda yer alan 15.madde başvuruların yapıldığı dönemi ilgilendirmekte olup tayin iptal dilekçesi de başvurularda ilgili kuruma teslim edilmeliydi.İL İÇİ ATAMA SONUÇLARININ İPTAL EDİLMESİ

İl içi isteğe bağlı yer değiştirme sonuçlarını iptal ettirmek için öncelikle atama duyurusunda yer alan hükmü hatırlayalım;

22- İl içi isteğe bağlı yer değiştirme kapsamında görev yeri değiştirilen öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri iptal edilmeyecektir. Öğretmenlerin, başvuru yaparken bu hususu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Ancak bunlardan, yer değiştirmeleri gerçekleştirildikten sonra yürürlükteki yönetmelikte belirtilen mazeret durumlarından biri oluşanların atamaları, görev yerlerinden ayrılmamış olmaları kaydıyla iptal edilebilecektir. Ataması iptal edilenlerden önceki görev yerlerinde alanlarında norm kadro bulunmayanlar, il içindeki diğer eğitim kurumlarında alanlarında boş bulunan norm kadrolara valiliklerce atanacaktır.MEB il içi atamaların iptali yapılmayacaktır dense de mazereti olanların il içi tayinlerinin iptal edileceğini açıklamıştır. Bu mazeretler arasında eş durumu, sağlık durumu nedenleri yer almaktadır. Keyfi olarak atamamın çıktığı yeri beğenmedim, istediğim yer gelmedi, burasını istemiyordum gibi sebepler ile il içi atama iptali söz konusu değildir.


İl içi atamayı iptal ettirmek için yapılması gerekenler;


Öncelikle il içi tayini iptal ettirmek isteyen öğretmen il içi atama sonucundan hemen sonra bulunduğu okula dilekçe verecek. İl içi tayin iptali dilekçesi verilirken mazeretini belirtecek ve il içi atamasının iptalini isteyecek. İl içi atama iptal dilekçe örneği için öğretmen arkadaşlar aşağıda hazırladığımız taslağı kullanabilirler. Öğretmenler İçin olarak öğretmenlerin il içi tayin iptali nasıl yapılır yazımızda il içi isteğe bağlı yer değiştirme sonuçlarının iptal edilmesi konusunda bilgi vermeye çalıştık.HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

40 Yorum