İl içi ataması çıkan öğretmen il dışına ve özür grubuna başvuru yapabilir mi

İl içi ataması çıkan öğretmen il dışına ve özür grubuna başvuru yapabilir mi

2018 yılı il içi atama sonuçları İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından geçtiğimiz günlerde açıklandı. 5 Haziran 2018 tarihi itibari ile iller arası isteğe bağlı yer değiştirmeler başlayacak. Peki, il içi atamadan sonra il dışı tayin istenir mi?

İl içi ataması çıkan öğretmen il dışına ve özür grubuna başvuru yapabilir mi

Her sene il içi ve il dışı atamalarda yaşanan sorunlardan birisi il içi atamadan sonra il dışı atama istenip istenmeme durumudur. 2018 yılında da ogretmenlericin.com olarak bu soruyla son birkaç gündür çok karşılaştık. İl içi atama isteyene öğretmen il dışı atama başvurusu yapabilir mi? Sorusu ve il içi atama isteyen öğretmen özür grubu başvurusu yapabilir mi? Sorularına sitemizin mevzuat danışmanı Arif Muzaffer KUL yanıt versin.

İL İÇİNDEN SONRA İL DIŞI ATAMA


2018 yılı il içi atama kılavuzu 11. madde de bu husus açık bir şekilde belirtilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün Öğretmenlerin 2018 yılı il içi isteğe bağlı yer değiştirme duyurusuna göre il içinde isteğe bağlı yer değiştiren öğretmenler aynı atama dönemimde iller arasında isteğe bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunamayacak. Aynı atama dönemi denilen husus peş peşe yapılan il içi ve il dışı atamalardır. 2018 yılında il içi yapan öğretmen 2018 yılında il dışı isteyemez. Ancak 2018 yılında il içi yapan öğretmen bir sonraki yıl yani 2019 yılında il dışı yer değiştirme başvurusunda bulunabilir.

İl içinden sonra il dışı atama yapılamaması ile ilgili hüküm;

il içi yer değiştirme sonrası iller arası yer değiştirme il içinden sonra il dışı atama

İl içi isteyen il dışı isteyebilir mi? İl içi atama başvurusu yapan ve il içinde tayini çıkan öğretmen il dışı atama başvurusu yapamaz. Ancak il içinde yer değişikliği başvurusu yapan ve il içi atama sonucu atanamayan öğretmen iller arası yer değiştirme başvurusunda bulunabilir. Bunun için engel yok. İl içinde ataması çıkan il dışı isteyemez, ataması çıkmayan il dışı isteyebilir.

İL İÇİNDEN SONRA ÖZÜR GRUBU ATAMASI


İl içi atamadan sonra eş durumu başta olmak üzere özür grubundan yer değişikliği yapılabilir. il içi atamadan sonra eş durumu kılavuzun yine 11.maddesinde; İl içinde isteğe bağlı yer değiştiren öğretmenler aynı atama dönemimde il içinde yer değişikliği yapıldıktan sonra mazeretleri oluşanlar, mazeret durumundan iller arası yer değiştirme isteğinde bulunabilecek.

İlgili madde;

il içi sonrası özür grubu il içi atamadan sonra eş durumu

İl içi ataması çıkan öğretmen Ağustos ayında eşinin yanına özür grubu başvurusu yapabilir. Bunda bir engel yok. İl içinden sonra sağlık raporuna dayalı olarak özür grubundan da yer değişikliği talebinde bulunulabilir.

ESKİ YERİNE DÖNEMEZ

İl içinden sonra eş durumunda bir kısıtlama bulunmaktadır. Öğretmen il içi isteyip başka bir ilçeye gitmişse eş durumundan aynı atama döneminde tekrar eski ilçesine gelemez. Ağustos 2017 özür grubu kılavuzu madde 14;

Özür grubu atama eski ilçeye dönme

"2017 yılı yer değiştirme döneminde il içinde veya iller arası yer değiştiren öğretmenler sonradan mazereti oluşanlar hariç ayrıldıkları il veya ilçeye mazeret durumuna bağlı olarak yer değiştirme isteğinde bulunamayacaktır." maddesi 2017 ağustos kılavuzunda yer aldı. Eğer bu madde 2018 yılı Ağustos kılavuzunda da yer alırsa bu şekilde bir kısıtlama ile karşı karşıya kalınılacaktır. Sorularınızı yorumlar kısmından sorunuz.

Arif Muzaffer KUL
[haber id="19807"]
[haber id="30646"]
[haber id="20642"]
[haber id="30080"]

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
43 Yorum