İlişik Kesen Öğretmen Kaç Gün Sonra Göreve Başlamalıdır?

İlişik Kesen Öğretmen Kaç Gün Sonra Göreve Başlamalıdır?

Mehil süresi nedir? İl içi atama, il dışı atama, il içi özür grubu atama, iller arsı özür grubu atama sonucu yer değiştiren öğretmenlerin mehil süresi konusunda fikir ayrılıkları bulunmaktadır.

İlişik Kesen Öğretmen Kaç Gün Sonra Göreve Başlamalıdır?

İl içi tayin dönemi yaklaşıyor ve arkasından il dışı atama dönemi başlayacak. Geçtiğimiz günlerde İl içi atama hakkında sizlerle detaylı bir bilgi paylaşmıştık.

Meb personellerinin en büyük hayali istenilen bir yere atamasının yapılması ve iyi bir yerde görev yapmak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 22.04.2016 tarihinde öğretmenlerin Atama Yer Değiştirme takvimini yayınladı.

MEB tarafından yayınlanan takvimde özür grubu atamaları hariç il içi yer değişikliği (il içi atama), il dışı yer değişikliği (il dışı atama) zamanları açıklanmıştı. Hatırlarsak;

İL İÇİ ATAMA VE İL DIŞI ATAMA NE ZAMAN YAPILACAK?

İl içi isteğe bağlı yer değiştirmeye 20-26 Mayıs 2016 tarihlerinde başvuru yapılacak, il içi atama sonucu 06 Haziran 2016 tarihinde belli olacak ve il içi atama sonucu ilişik kesme işlemleri 17 Haziran 2016 tarihinden itibaren yapılacak.

[haber id="4661"]

İller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmeye 16-22 Haziran 2016 tarihlerinde başvuru yapılacak, il dışı yer değiştirme atama sonucu 27 Haziran 2016 tarihinde belli olacak ve il dışı yer değiştirme atama sonucu ilişik kesme işlemleri 28 Haziran 2016 tarihinde yapılacak.

İLİŞİK KESTİKTEN SONRA GÖREVE BAŞLAMA

İl içi ilişik kestikten sonra göreve başlama süresi ile il dışı ilişik kestikten sonra göreve başlama süresini açıklayalım. İl içi yer değiştirme atama sonucu veya il dışı yer değiştirme atama sonucu tayini çıkan/ataması yapılan öğretmenler eski görev yerinden resmi olarak ilişik keserek ayrıldıktan sonra yeni görev yerinde resmi olarak 15 gün sonra göreve başlamak durumundalar.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu (657 DMK) ilgili maddeleri www.ogretmenlericin.com olarak paylaşırsak;


657 DMK


Atamalarda görev yerine hareket ve işe başlama süresi:
Madde 62 – (Değişik: 23/12/1972 - KHK 2/1 md.)
İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle;
b) Başka yerdeki görevlere atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini, İzleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar. Savaş ve olağanüstü hallerde bu süre Bakanlar Kurulu Kararı ile kısaltılabilir.YOLLUKLAR NE ZAMAN YATAR?


İl içi isteğe bağlı yer değiştirme veya İller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme sonucu ataması yapılan öğretmenin yolluğunun ne zaman yatacağı yine 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu (657 DMK) da açık olarak belirtilmiştir.


Ataması yapılan öğretmenin yolluğu ne zaman yatar?
Atamalarda görev yerine hareket ve işe başlama süresi:
Madde 62 –


(Değişik: 12/2/1982 - 2595/4 md.) Yer değiştirme suretiyle yapılan atamalarda memurlara atama emirleri tebliğ edilince yollukları, ödeme emri aranmaksızın, saymanlıklarca derhal ödenir.


[haber id="1867"]

15 GÜN İÇERİSİNDE GÖREVE BAŞLANMAZSA NE OLUR?


İlişik kestikten sonra yeni görev yerinde 15 günlük mehil süresi içerisinde göreve başlanmadığı takdirde uygulanacak işlem 657 DMK 63.Madde de belirtilmiştir.
Atamalarda görev yerine hareket ve işe başlama süresi:
Madde 63


Başka yerdeki bir göreve atananlardan 62 nci maddedeki süre içinde hareket ederek belli yol süresi sonunda yeni görevlerine başlamıyanlara, eski görevlerinden ayrılış ve yeni görevlerine başlayış tarihleri arasında aylık verilmemek şartı ile 10 günlük bir süre daha verilebilir. Belge ile isbatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın bu süre sonunda da yeni görevlerinde işe başlamıyanlar memuriyetten çekilmiş sayılırlar.www.ogretmenlericin.com olarak özetlersek il içi veya il dışı atama sonucu ataması yapılan öğretmen eski görev yerinden ilişik kestikten 15 gün sonra yeni görev yerinde göreve başlamak zorundadır. Ancak belge ile ispatı mümkün bir mazereti varsa bu 15 günlük süreye 10 günlük mehil süresi daha verilebilir. Ataması yapılan öğretmenin yolluğu derhal yatırılır.[haber id="13522"]

657 DMK'da belirtilen bu sürelere rağmen yeni görev yerinde göreve başlamayan öğretmen öğretmenlik görevinden çekilmiş sayılır. Yani öğretmenlikten ayrılır.


Öğretmenler İçin

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

7 Yorum