MEB 2017 il dışı atama kılavuzu ve il dışı atamada öğretmenlere ipuçları

MEB 2017 il dışı atama kılavuzu ve il dışı atamada öğretmenlere ipuçları

MEB Atama 11.06.2017, 17:37 11.06.2017, 17:37
MEB 2017 il dışı atama kılavuzu ve il dışı atamada öğretmenlere ipuçları
MEB 2017 il dışı atama kılavuzu ve il dışı atamada öğretmenlere ipuçları

Öğretmenlerin 2017 yılı il dışı atama kılavuzu geçtiğimiz hafta Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından yayımlandı. İller arası isteğe bağlı yer değiştirme başvuruları 15 Haziran 2017 tarihinde başlayacak, 21 Haziran 2017 tarihinde sona erecek. İller arası tayin başvuru sonuçları 23 Haziran 2017 tarihinde açıklanacak. İl dışı atama konusunda kılavuzun tüm ayrıntılarını aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz. Arif Muzaffer Kul tarafından hazırlanan yazı;2017 İL DIŞI ATAMA TAYİNLERİ BAŞLIYOR

Öncelikle MEB 2017 il içi atama kılavuzu ve il içi atamada öğretmenlere ipuçları başlıklı yazıma gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim. Yazının şu ana dek 100 bine ulaşan bir okunma sayısının olduğu Öğretmenler İçin sitesi yöneticileri tarından bana açıklandı. Başlık altından yüzlerce soru cevaplandırıldı ve sosyal medya hesaplarımdan onlarca soru cevaplandırdım. 2017 il dışı atama başvuruları dört gün sonra başlayacak. Bu yazımda da iller arası atama hususuna değinmek istiyorum. Yazı altından gelecek soruları da Editör arkadaş aracılığı ile cevaplandıracağımı bilmenizi isterim.


2017 il dışı atama başvuruları ne zaman yapılacak? İl dışı tayin başvuruları bu sene 15-21 Haziran 2017 tarihinde yapılacak. Sürenin 7 günlük olması il dışı atamalarda aslında kısa bir süre ancak MEB'in atama takviminde bu süre uzatılmadığı takdirde bu yedi gün içerisinde il dışı başvuruların yapılması gerekmektedir.


[haber id="18231"]

İl dışı atama başvuruları il dışından yapılabilir. 2017 Haziran mesleki çalışma programı çerçevesinde haziran seminerini başka ilde alan öğretmenler de il dışı atama tercihini uzaktan yapabilirler. Tercih yaptıktan sonra okulu arayarak il dışı tercihlerinin onaylatmasını talep edecekler.Hizmet puanı ve hizmet süresi

2017 iller arası isteğe bağlı atamada öğretmenlerin hizmet sürelerinde 30 Eylül 2017 tarihi baz alınacak. 30.09.2017 tarihi itibari ile aynı ilde 3 yıllık çalışma süresini dolduran öğretmen il dışı atama başvurusu yapabilecek. İl dışı atamada hizmet puanı hesaplanmasında ise 21 Haziran 2017 tarihi baz alınacak.


İl dışı atama hizmet puanı hesaplama işlemi;

Mebbis Giriş

Yukarıda yer alan resimde görüldüğü gibi MEBBİS öğretmen girişi yapınız. Daha sonrasında gelen ekranda sol tarafta yer alan menüde Kişisel Bilgiler Modülü kısmına tıklayınız. Resim aşağıdadır.

Kişisel Bilgiler Modülü

MEBBİS Kişisel Bilgiler Modülü tıkladıktan sonra gelen ekranda aşağıda resimde görüldüğü gibi Hizmet Puanı Hesaplama kısmına tıklayınız.

İl Dışı Atama Hizmet Puanı

Hizmet Puanı Hesaplama kısmına tıkladıktan sonra gelen ekranda Sorgulama Bilgileri kısmında yer alan sorgulama tarihi kısmında tarihi 21.06.2017 olarak değiştiriniz ve Hesapla kısmına basınız.

Hizmet Puanı Sorgulama

Yaptığınız işlemde en altta çıkan puan sizin 2017 yılı il dışı atama başvuruları için geçerli hizmet puanınız olacaktır. İl dışı atama hizmet süresi hesaplama hususunda ise şurada yer alan programı kullanabilirsiniz. Hizmet süresi hesaplama programı. Bu programı indirin ve açın. Daha sonra aşağıda yer alan yerlere AYRILMA kısmına 30.09.2017 yazın. BAŞLAMA kısmına ise o ilde göreve başladığınız tarihi yazın. Sonra boş bir yere tıklayın hemen altta 11.satırda yer alan toplam süre kısmına bakınız. Orası 3 yıl ve üzeri ise il dışı atama tayin başvurusu yapabilirsiniz.
Hizmet Süresi Hesaplama

Yukarıda örnek hizmet süresi hesaplama işleminde ben Başlama kısmına 19.09.2014 yazdım ve ayrılma kısmına 30 Eylül yazarak hesapladım. Görüldüğü gibi toplam süre 3 yıl 11 gün olarak çıktı. Bu durumdaki bir öğretmen il dışı atama isteyebilir. Hizmet süresi hesaplama programı içinde yer alan Müdür Yetkili Öğretmen Süresi, Müdür Yardımcısı Süresi, Müdür Baş Yardımcısı Süresi ve Müdür Süresi kısımlarını boş bırakın. Buralar bizi ilgilendirmiyor. Ancak ücretsiz doğum iznine ayrılan, askerde olan, aylıksız izin kullananlar hizmet süresi hesaplama programında aşağıda yer alan kısma ayrılış be başlama tarihlerini girmeliler.
Aylıksiz İzin Hesaplama

Aylıksız/ücretsiz izin kullanan öğretmenler bu kısımları doldursunlar, birden fazla aylıksız izinleri varsa yine aynı şekilde ayrı satıra gelecek şekilde yazsınlar. Ücretsiz İzin toplam süre hesaplanacaktır. Daha sonra programın en altında Öğretmenlik Hizmet Süresi kısmında aylıksız izinler düşüldüğünde kalan süreyi görebilecekler.


NOT: Burada hizmet süresi hesaplarken, ücretsiz izin hesaplarken bulunduğunuz ildeki hususları hesaba katınız. Örneğin 4 yıl önce Erzurum'dan İzmir'e geldiniz. 4 yıldır İzmir'de çalışıyorsunuz. Erzurum'da görevdeyken geçerli aylıksız izinleri buraya yazmayın. Son çalıştığınız il olan İzmir'de geçen ücretsiz izinleri ve süreleri hesaplayınız.


Hizmet puanı ve hizmet süresi hesaplama işleminden sonra diğer hususlara geçebiliriz.
İL DIŞI TAYİN İÇİN 3 YIL ŞARTI

İller arası yer değiştirme başvurusuna başvurabilmek için aynı ilde 3 yıl çalışma şartı bulunmaktadır. Burada il içi atama ile karıştırmayalım. İl içi atamada aynı okulda 3 yıl şartı bulunurken, il dışı atamada aynı ilde 3 yıl şartı bulunuyor. Örnek verecek olursak Kars'ın Selim ilçesinde bir köye 14.09.2014 tarihinde atanan bir öğretmen 2 yıl sonra Kars merkeze eş durumundan atanmış olsun. MEB personeli öğretmen 1 yıldır Kars merkezde bir okulda çalışmasına rağmen o ilde toplam süresi 30 Eylül 2017 baz alındığından üç yılı doldurduğundan dolayı il dışı atama isteyebilir. Geçici görevlendirme ile başka okulda çalışan öğretmenler aynı ilde üç yılını dolduruyorsa il dışı atama tayin başvurusu yapabilir.


Askerde olan öğretmen il dışı atama isteyebilir mi? 2017 il dışı atama kılavuzu Madde 5 te belirtilen hükümlerden birisi de aylıksız izinde olan öğretmenler için yazılmış. Askerde olan öğretmen aylıksız izinde demektir. Eğer askerde olan öğretmen 30 Eylül 2017 tarihine kadar terhis olacaksa, görevine başlayacaksa il dışı atama isteyebilir. Askerde olan öğretmenin il dışı atama başvurusu yapabilmesi için 30 Eylül 2017 tarihine kadar askerliğinin sona ereceğini belgelendirmesi gerekiyor. Bu belgeyi de başvuru sırasında okuluna gönderebilir.

Aylıksız İzin İl Dışı Atama


Doğum izninde olan, aylıksız izinde olan öğretmen il dışı atama başvurusu yapabilir mi? İller arası yer değiştirme 2017 yılı atama kılavuzunda yer alan yukarıdaki madde askerde olan öğretmenlerde olduğu gibi aylıksız izinde olan bayan öğretmenler için de geçerlidir. Öncelikle doğum izni ile aylıksız doğum izni aynı değildir. Doğum öncesi yasal 8 haftalık doğum izni ve doğum sonrası yasal 8 haftalık doğum izin sürelerinde olan öğretmenler şart aranmadan il dışı atama başvurusu yapabilirler. Burada önemli olan doğum sonrası aylıksız izinde olan öğretmenlerin durumudur. Doğumdan sonra aylıksız izne ayrılan bayan öğretmenin izni eğer 30 Eylül 2017 tarihine kadar bitiyorsa il dışı atama başvurusu yapabilir. Ancak aylıksız doğum izni 30.09.2017’den sonra sona erecekse öğretmen il dışı yer değiştirme tayin başvurusunda bulunamaz.ZORUNLU HİZMETİNİ YAPMAYANLAR

Zorunlu hizmetini yapmayan, tamamlamamış olan öğretmenler 2017 il dışı atama başvurusu ile il dışında zorunlu hizmet olan okulları tercih edebilecekleri gibi, il dışı atama başvurusunda il içinde zorunlu hizmet olan okulları da tercih edebilecekler. Birinci, ikinci ve üçüncü hizmet alanlarında görev yapan zorunlu çalışma süresini tamamlamamış ve halen zorunlu çalışma yükümlüsü olan öğretmenlerden zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenmiş olanlar öğretmenler il dışı atamada üç yıl şartı aranmadan zorunlu çalışma sürelerini tamamlamak için tercih yapabilecekler.İL DIŞINDAN İL İÇİ TAYİN İSTEME

Dördüncü, beşinci ve altıncı hizmet alanlarında çalışan ve zorunlu hizmetini tamamlamamış olan öğretmenler il dışından il içi isteyebilirler. İl dışından il içi atama istenirken yine zorunlu hizmet olan okullar istenebilecek. Aynı zamanda yine dördüncü, beşinci ve altıncı hizmet alanlarında çalışan ve zorunlu hizmetini tamamlamamış olan öğretmenler il dışında zorunlu hizmet olan yerlere, eş değer bölgelere tayin isteyebilirler.


[haber id="17714"]
OKULUN ZORUNLU HİZMET SÜRESİNİN DEĞİŞMESİ

Şubat 2017 tarihinde güncellenen okulların hizmet süreleri ve hizmet puanları ile ilgili il dışı atamada bir ayrıntı bulunmaktadır. Okulun hizmet alanı bir-iki-üç iken yapılan son güncelleme ile birlikte dört-beş-altı hizmet alanına dönüşmüşse bu okullarda çalışan öğretmenler istemeleri halinde il dışı atama başvurusu yapabilirler. Öğretmenler İçin sitesine gelen bir soruyu Editör arkadaşlar bana iletmişlerdi, bu örnekle ilerleyelim;


Soru:
Erzincan Merkezde A ortaokuldan çalışan bir öğretmenim. Okulum eskiden doğu görevi değilken Şubat ayında yapılan güncelleme ile doğu görevi kapsamına alındı. 2017 iller arası yer değiştirme döneminde tayin başvurusu yapabilir miyim?

Cevap: 
Okulunuzun durumu önceden 1.Hizmet alanındaymış. Buradan bakabilirsiniz: Tıklayın
Şubat 2017 değişikliği ile birlikte okulunuzun güncel hizmet alanı değişmiş. Okulunuz şu anda 4.hizmet alanında gözüküyor. Buradan bakabilirsiniz: Tıklayın
İl dışı atama kılavuzu 9.maddesine göre sizde il dışı atama başvurusu yapabilirsiniz. 2017 il dışı atama kılavuzuna buradan bakabilirsiniz. Tıklayın

ASKER ÖĞRETMENLİK VE KISA DÖNEM ASKERLİK

Kısa dönem askerlik, asker öğretmenlik, uzun dönem askerlik il dışı yer değiştirme atama süresinden sayılır mı? Kısa dönem askerlikte geçen 5,5 aylık süre il dışı yer değiştirme süresinden sayılmaz. Asker öğretmenlik süresi il dışı atama süresinden sayılır ancak asker öğretmenlik başlangıcında yani acemilikte geçen bir aya yakın süre de il dışı tayin süresinden sayılmıyor. Burada da bir örnek vereyim; 17 Eylül 2014 tarihinde göreve başlayan bir bayan öğretmen için 30 Eylül 2017 tarihi baz alındığında aynı okulda 3 yıllık çalışma süresini doldurduğu için il dışı atama isteyebilir. Ancak aynı okulda aynı tarihte yani 17 Eylül 2014 tarihinde göreve başlayan bir erkek öğretmen geçen yıl asker öğretmen olarak askerliğini yapmışsa 30 Eylül 2017 baz alındığında asker öğretmenlik acemilik süresinden dolayı il dışı atamayı 2-3 gün süre ile kaçıracaktır.İL DIŞI ATAMADAN SONRA EŞ DURUMU ATAMASI

2017 il dışı atama isteyen ve ataması çıkan öğretmen göreve başladıktan sonra Ağustos 2017 özür grubu atamasına başvurabilir. İl dışı atamadan sonra eş durumu özür grubu ataması isteyebilir.
İL DIŞI ATAMA SONUÇLARI

İl dışı yer değiştirme atama tayin sonuçları  23 Haziran 2017 tarihinde açıklanacak. İl dışı ataması çıkan öğretmenler 28 Haziran 2017 tarihinden itibaren ilişik kesebilecekler. İlişik kesme işlemi noter vekaleti ile başkasına verilebilir. İL DIŞI ATAMA İPTAL İŞLEMİ

Kılavuza göre iller arası yer değiştirme sonuçları iptal edilmeyecek ancak mazeretin oluşması durumunda il dışı atama iptal edilebilecek. Örnek verelim; Ağrı Patnos'ta çalışan karı koca öğretmenlerin ikisi de il dışı atama yapsın. Öğretmenlerden birisi Bartın'a diğeri Kastamonu'ya atansın. Kastamonu'ya atanan eş ya da Bartın'a atanan eş dilekçe vererek atamasının iptalini isteyebilir. Ataması iptal edilen eş Ağustos 2017 özür grubu atamasında diğer eşin yanına gidebilir. Bu arada bu verdiğim örnek bizzat benim yaşadığım bir durumdur.


Mümkün olduğunda 2017 il dışı atama kılavuzu bilgilendirmesi ve il dışı atamada öğretmenlere ipuçları vbermeye çalıştım. Tüm sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Arif Muzaffer Kul
Öğretmen
[haber id="18383"]
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Haziran 2020
İmsak 04:14
Güneş 05:44
Öğle 13:44
İkindi 17:53
Akşam 21:34
Yatsı 22:54
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20