MEB 2017 il içi atama kılavuzu ve il içi atamada öğretmenlere ipuçları

MEB 2017 il içi atama kılavuzu ve il içi atamada öğretmenlere ipuçları

Öğretmenlerin il içi atama duyurusu 28.04.2017 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlandı. 2017 il içi atama kılavuzuna göre öğretmenlerin il içi atama başvuru tarihleri, atama takvimi ve atama sonuçları Eğitim Danışmanı ve Yazar Arif Muzaffer Kul ogretmenlericin.com için değerlendirecek.

MEB 2017 il içi atama kılavuzu ve il içi atamada öğretmenlere ipuçları

Öğretmenlerin 2017 yılı il içi atama yer değiştirmeleri konulu resmi yazı 28.04.2017 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından kurumlara gönderildi. Kurumlara gönderilen il içi yer değiştirme resmi yazısının ekinde 2017 il içi atama kılavuzu da yer aldı. Bu yıl yapılacak il içi yer değiştirme için MEB'in belirlediği başvuru tarihi 2016 yılı il içi atama tarihi ile hemen hemen aynı oldu. 2016 yılında il içi atama sonuçları 6 Haziran 2016 tarihinde açıklanmıştı. 2017 il içi atama sonuçlarının açıklanacağı tarihte yine 6 Haziran olarak açıklandı.İL İÇİ ATAMA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR

2017 il içi atama başvuruları konusuna geçmeden önce geçtiğimiz yıl Öğretmenler İçin sitesi için yazmış olduğum İl içi tayin hakkında bilinmesi gerekenler yazıma göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederim. 100 binden fazla okunan, 400'den fazla yorum yapılan bir yazı oldu. Halen o konu üzerinden gerek özelden gerek sosyal medya hesaplarım üzerinden sorular geliyor. 2016 yılındaki yazdığım yazıyı yenileyerek 2017 il içi atamada bilinmesi gereken hususları açıklamak istedim.2017 İL İÇİ ATAMA BAŞVURULARI

İl içi atama başvurusu yapmak için gereken şartlar, hangi öğretmenlerin, kaç yıllık öğretmenlerin il içi tayin başvurusu yapabileceği hususlarını ayrıntılı olarak aktaracağım. Tüm sorulara cevap alacağınızı düşünüyorum, şahsınıza özel bir durumunuz varsa konu altından yorum yazarak cevaplandırmamı isteyebilirsiniz.


2017 il içi atama başvuruları ne zaman yapılacak? MEB personeli için 2017 yılı il içi yer değiştirme tayin işlemleri başvuruları 22 Mayıs 2017 Pazartesi günü başlayacak ve 26 Mayıs 2017 Cuma günü sona erecek. Burada öğretmenler arkadaşlar dikkat etmeliler 5 günlük bir süre var, MEB bu süreyi uzatmayabilir bu yüzden sürenin sağlıklı kullanılması gerekir. İl içi atama yaparak daha iyi bir okula geçmek isteyen öğretmen arkadaşım tarafından yapılacak tercih hatası mutsuz bir okula atanmasına neden olabilir.İL İÇİ ATAMA HİZMET SÜRESİ

İl içi yer değiştirme işleminde hizmet puanı ve hizmet süresi hesaplanırken aynı tarih baz alınmayacak. Bu konuda öğretmen arkadaşlardan aldığım sorularda gördüğüm kadarıyla hizmet puanı hesaplama yanlış yapılıyor.

İl içi atamada hizmet süresi için hangi tarih baz alınıyor? 2017 il içi atamada hizmet süresi 30 Eylül 2017 tarihine göre hesaplanacak. 30 Eylül 2017 tarihi itibari ile 3 yıllık görev süresini dolduran öğretmenler il içi atama başvurusu yapabilecekler. Burada hemen bir soru cevap yapalım;


İl içi atamaya başvurmak için kaç yıllık öğretmen olmak gerekli? Zorunlu hizmetini tamamlayan, zorunlu hizmeti ertelenen, zorunlu hizmetten muaf olan ya da halen zorunlu hizmetini yapan öğretmenlerden aynı okulda 3 yıllık görev süresini 30 Eylül 2017 tarihi itibari ile tamamlayanlar il içi atama başvurusu yapabilirler. İl içi atama yapmak için aynı okulda üç yıl çalışmak şarttır. Bunun istisnai durumları da var ancak biraz önce belirttiğim şartları taşıyan öğretmenler için aynı okulda 30.09.2017 baz alındığında 3 yıl çalışma koşulu vardır.


Doğu görevi olmayan yani zorunlu hizmet sayılmayan okullarda çalışan öğretmenler, 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarında yer alan okullarda çalışan öğretmenler eğer adaylıkları kalkmış ise 3 yıl şartı aranmadan zorunlu hizmet olan okullara atama isteyebilirler. Bu durumda olan öğretmenlerin zorunlu hizmetini tamamlamamış olması lazım. 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarında yer alan okullarda çalışan öğretmenlerden zorunlu hizmetini tamamlayan ve erteleten/muaf olan öğretmen için il içi atama başvuru süre şartı 3 yıldır. Bir tavsiyede bulunayım; il içi atama isteyecek öğretmenler okulların hizmet puanları ve hizmet süreleri son hali 2017 güncel dosyayı bilgisayarlarına indirsinler. Çünkü okulların hizmet bölgeleri, hizmet alanları, hizmet puanları, zorunlu hizmet süreleri gibi çok önemli bilgiler bu dosyada yer almaktadır. Tayin isterken bu bilgilere bakmak fayda sağlar. Örnek verecek olursam Adana ili Ceyhan İlçesinde yer alan Cengiz Topel İlkokulu 2. hizmet alanında olduğu için zorunlu hizmet olan bir okul değildir. Bu okula atanmış ve zorunlu hizmet yükümlüsü bir sınıf öğretmeni eğer adaylığı kalkmış ise Cengiz Topel İlkokulunda 3 yıl çalışma zorunluluğu olmadan il içi atama isteyebilir.


Kısa dönem askerlik, asker öğretmenlik, uzun dönem askerlik il içi atama süresinden sayılır mı? Kısa dönem askerlikte geçen 5,5 aylık süre il içi yer değiştirme süresinden sayılmaz. Asker öğretmenlik süresi il içi atama süresinden sayılır ancak asker öğretmenlik başlangıcında yani acemilikte geçen bir aya yakın süre de il içi tayin süresinden sayılmıyor. Burada da bir örnek vereyim; 17 Eylül 2014 tarihinde göreve başlayan bir bayan öğretmen için 30 Eylül 2017 tarihi baz alındığında aynı okulda 3 yıllık çalışma süresini doldurduğu için il içi atama isteyebilir. Ancak aynı okulda aynı tarihte yani 17 Eylül 2014 tarihinde göreve başlayan bir erkek öğretmen geçen yıl asker öğretmen olarak askerliğini yapmışsa 30 Eylül 2017 baz alındığında asker öğretmenlik acemilik süresinden dolayı il içi atamayı 2-3 gün süre ile kaçıracaktır.


Askerde olan öğretmen il içi atama isteyebilir mi? 2017 il içi atama kılavuzu Madde 13 te belirtilen hükümlerden birisi de aylıksız izinde olan öğretmenler için yazılmış. Askerde olan öğretmen aylıksız izinde demektir. Eğer askerde olan öğretmen 30 Eylül 2017 tarihine kadar terhis olacaksa, görevine başlayacaksa il içi atama isteyebilir. Askerde olan öğretmenin il içi atama başvurusu yapabilmesi için 30 Eylül 2017 tarihine kadar askerliğinin sona ereceğini belgelendirmesi gerekiyor. Bu belgeyi de başvuru sırasında okuluna gönderebilir.
Aylıksız İzin İl İçi Atama

Doğum izninde olan, aylıksız izinde olan öğretmen il içi atama başvurusu yapabilir mi? Atama kılavuzunda yer alan yukarıdaki madde askerde olan öğretmenlerde olduğu gibi aylıksız izinde olan bayan öğretmenler için de geçerlidir. Öncelikle doğum izni ile aylıksız doğum izni aynı değildir. Doğum öncesi yasal 8 haftalık doğum izni ve doğum sonrası yasal 8 haftalık doğum izin sürelerinde olan öğretmenler şart aranmadan il içi atama başvurusu yapabilirler. Burada önemli olan doğum sonrası aylıksız izinde olan öğretmenlerin durumudur. Doğumdan sonra aylıksız izne ayrılan bayan öğretmenin izni eğer 30 Eylül 2017 tarihine kadar bitiyorsa il içi atama başvurusu yapabilir. Ancak aylıksız doğum izni 30.09.2017'den sonra sona erecekse öğretmen il içi yer değiştirme tayin başvurusunda bulunamaz.


Norm fazlası olan öğretmen il içi atama başvurusu yapabilir mi? Okulunda resmi olarak norm fazlası olan öğretmen 3 yıllık süre aranmadan 2017 il içi atama başvurusu yapabilir. Norm fazlası ve ihtiyaç fazlası olan öğretmenler il içi atama başvurusunda bulunabilirler.


Okul müdürü, müdür yardımcısı il içi atama başvurusunda bulunabilir mi? Halen okul müdürü olan, müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olan idareciler yöneticilik yapmak istemiyorlarsa, idarecilik görevlerine devam etmek istemedikleri takdirde il içi yer değiştirme başvurusunda bulunabilirler.


Görevlendirme çalışılan süreler il içi atama süresinden sayılır mı? Bu soruyu öğretmen arkadaşlardan çok fazla almaktayım. Örnekle açıklayayım. Van Başkale'de bir mezra okuluna atanan bir bayan öğretmen 6 Eylül 2014 tarihinde göreve başlasın. 7 Eylül 2014 tarihinden itibaren her yıl Van merkezde bir okula görevlendirilsin. Geçen 3 yıllık sürede okulunda bir ay dahi çalışmamış bu öğretmen il içi atama başvurusu yapabilir. Geçici görevlendirme süreleri il içi atama süresi hesabına katılır.


İl içi atama başvurusunda hizmet puanı için hangi tarih baz alınacak? İl içi atama başvurusunda hizmet puanı hesaplamayı MEBBİS üzerinden anlatayım. Öncelikle 2017 il içi atamaya  başvuracak öğretmenlerin hizmet puanları 26 Mayıs 2017 tarihine göre hesaplanacak.


İl içi atama için geçerli olacak hizmet puanı hesaplama işlemi;


Öncelikle TC numaranız ve kişisel şifreniz ile birlikte MEBBİS öğretmen girişi yapınız. MEBBİS şifrenizi bilmiyorsanız buraya tıklayarak MEBBİS şifrenizi alınız.
MEBBİS Giriş

MEBBİS'e giriş yaptıktan sonra sol tarafta yer alan yukarıdan aşağıya sıralı olan Kişisel Bilgiler Modülü butonuna tıklayınız.

Kişisel Bilgiler Modülü

MEBBİS Kişisel Bilgiler Modülüne tıkladıktan sonra size ait tüm bilgilerinizin yer aldığı bir ekran gelecek MEBBİS girişi yapan öğretmenler bu konulara önceden de aşinâ olabilirler ancak ben tüm detayı en basit düzeyden anlatma ihtiyacı duydum. Bu kısımda ise Hizmet Puanı Hesaplama sekmesine tıklayınız
İl İçi Atama Hizmet Puanı

İl içi atama hizmet puanı hesaplama işlemi için son bir adım kaldı. Hizmet Puanı Hesaplama butonuna tıkladıktan sonra gelen ekranda aşağıdaki gibi Sorgulama Tarihi olarak 26/05/2017 tarihi seçilecek ve Hesapla butonuna tıklanacak. Çünkü 2017 il içi atama hizmet puanı hesaplama süresinden 26 Mayıs 2017 Cuma günü baz alınmaktadır. Tekrar hatırlatırsam 2017 il içi atama hizmet süresi için 30.09.2017 tarihi, 2017 il içi atama hizmet puanı hesaplama için de 26.05.2017 tarihi dikkate alınarak hesaplama yapılmaktadır.
İl içi atama 2017

Yukarıda resimde görüldüğü gibi hesapla butonuna bastıktan sonra 2017 il içi atama da başvuru yapacağınız puan hesaplanacaktır. Destekleme ve Yetiştirme Kursu görevleriniz, Zorunlu Çalışma Yükümlülüğü Ek Puanı, Destekleme ve Yetiştirme Kursları Ek Puanı toplamında Hizmet Puanı Genel Toplamı kaç ise il içi atamada o puanınız geçerli olacak. Hizmet süresi hesabı ve hizmet puanı hesabı umarım anlaşılmıştır.GÖREVİ BAŞINDA OLMAYAN ÖĞRETMENLERİN İL İÇİ ATAMA BAŞVURULARI

Görevde olmayan, raporlu, izinli olan öğretmen nasıl il içi atama başvurusu yapacak?


Öğretmenlerin il içi isteğe bağlı yer değiştirme atama duyurusu madde 10 bu durumu açık ve net olarak belirtmiştir. İl içi atama başvuruları sırasında nikah izninde olabilirsiniz, doğum izninde, askerde olabilirsiniz. Bu durumlar ve benzer durumlar yaşayıp görevinin başında olmayan öğretmenler il içi atama başvurularını MEBBİS üzerinden yapacaklar ve başvuru yaptıklarını okul müdürüne, ilgili idarecilere bildirecekler. Okul müdürlükleri de başvuruları onaylayacak. Hiçbir okul müdürü mazereti nedeniyle görevinin başında olmayan öğretmenin başvurusunu onaylamamazlık yapamaz. Onaylamak zorundadır.İL İÇİ ATAMA YAPANIN İL DIŞI ATAMAYA BAŞVURUSU

İl içi atama başvurusu yapan il dışı atama başvurusu yapabilir mi?

İl içi atama isteyen il dışı isteyebilir mi? En çok sorulardan birisi de bu; il içi atama başvurusu yapanın il dışı yer değiştirmeye başvurusu yapıp yapmayacağı hususu her yıl tartışılır. Öncelikle bu konuda öğretmenler arasında bir yanlış anlaşılma daha doğrusu bir farklılığı görememe var. Bazı öğretmen haber siteleri de yanlış bilmekten kaynaklı öğretmenlere yönelik açıklama yaparken hatalı yönlendirmeler yapabilmektedir. Hemen açıklayayım; il içi atama başvurusu yapmak ile il içi atama başvurusu yapıp ataması çıkmak aynı değildir. Buradan hareketle;


DURUM1: İl içi atama başvurusu yapan ve il içi atama başvurusu çıkan öğretmen aynı yıl il dışı atama başvurusu yapamaz. 2017 yılı il içi atamaya başvuran ve il içi ataması çıkan öğretmen, 2017 il dışı atama başvurusu yapamaz.


DURUM2: 2017 il içi atama başvurusu yapan ancak il içi ataması çıkmayan öğretmen, 2017 il dışı atama başvurusu yapabilir.


Görüldüğü üzere, il içi atama başvurusu yapan ve ataması çıkan öğretmen aynı dönem il dışı atama başvurusu yapamaz. Ancak il içi atamaya başvuran ataması çıkmayan öğretmen aynı dönem il dışı yer değiştirme tayin başvurusu yapabilir.İL İÇİ ATAMA YAPTIKTAN SONRA EŞ DURUMU

2017 il içi atama başvurusu yaptıktan ve ataması çıktıktan sonra 2017 Ağustos eş durumu atamasına başvuru yapılabilir mi? Evet yapılabilir. İl içi atamadan sonra özür grubu atamasına (eş durumu, sağlık özrü vs) başvuruda bulunabilir bunda bir engel yoktur. Engel sadece il dışı atama başvurusu yapılamama hususunda vardır. 2017 il içi atama duyurusu madde 11 de yer alan cümle; Ancak bunlardan, il içinde yer değişikliği yapıldıktan sonra mazeretleri oluşanlar, mazeret durumundan yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir.


İl içi atama yaptıktan sonra seneye il dışı atama yapılabilir mi? 2017 il içi atama sonucu yer değiştiren öğretmen 2018 il dışı atama başvurusu yapabilir. Ya da geçen yıl yani 2016 il içi yer değiştirme ile tayini çıkan öğretmen 2017 il dışı atama başvurusu yapabilir. İl içi ataması çıktıktan sonra sonraki sene il dışı atama isteyecek öğretmenin aynı okulda 3 yıl çalışma zorunluğu yoktur. Aynı dönem olmadığı sürece il içi atama istemenin il dışı atama istemeye bir engeli bulunmamaktadır.İL İÇİ ATAMA BAŞVURUSUNUN İPTALİ

İl içi atama başvuru tarihleri olan 22-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında başvuru yapan öğretmen bu tarihler içerisinde isterse atama başvurusunda vazgeçebilir. Okula/ilçe & il MEM'e dilekçe verilerek yapılan başvurudan vazgeçilebilir.


İl içi atama iptal ettirilebilir mi? Ancak; il içi atama başvurusu yapan ve ataması gerçekleşen öğretmen şu andaki atama kılavuzuna göre atamasını iptal ettiremez. Atamalardan sonra Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) atamaların iptal edilmesi yönünde bir duyuru yayımlarsa iptal olabilir, şu anda iptal edilemez hükmü geçerlidir. İl içi ataması çıkan öğretmenin atamasını iptal ettirmek istemesi halinde en önemli husus; ilişik kesmemesi olacaktır. Kısaca atamasını iptal ettirmek isteyen öğretmen ilişik kesmeyecek, mazeret dilekçesi yazacak. Dilekçesine cevap gelene kadar ilişiğini kesmemesi, eski okulundan ayrılmaması lazımATAMA BAŞVURULARINDA DİĞER HUSUSLAR

İl içi atama başvurularında en fazla 40 tercih yapılabilecek. Tercihte bulunan öğretmenlerin il içi atamaları hizmet puanlarına göre yapılacak. Aynı okulu tercih eden öğretmenlerden hizmet puanı en yüksek olan o okula atanabilecek. İl içi atamalar Valilikler tarafından yapılacak.


NOT: MEBBİS il içi atama başvuru ekranında tüm okulların listesi gözükecektir. Bu listede yer alan tüm okullar tercih edilebilecek. Ancak İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yayınlanacak olan münhal listeler normu boş olan okullar olacak. Yani İl MEM'lerin listesi normu kesin boş olan okullardan oluşacak. İl içi atama başvurusunda bulunacak öğretmen milli eğitim müdürlüğünün listesinde olmayan okulları da seçebilir. Eğer seçtiği okuldan aynı branştan bir öğretmen il içi atama ile başka bir okula giderse kendisi de o okula gidebilir.2017 İL İÇİ ATAMA SONUÇLARI VE İLİŞİK KESME

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin 2017 yılı il içi atama sonuçları 6 Haziran 2017 tarihinde açıklanacak. İl içi atama sonuçları sonrasında ataması çıkan öğretmen 12 Haziran 2017 tarihinden itibaren ilişik kesebilecek. 12 Haziran'dan önce öğretmenler eski görev yerinden ayrılamayacaklar.


ogretmenlericin.com sitesine gelen, sosyal medya üzerinden bana da gelen ve araştırma yaparken gördüğüm bazı soruları da zaman zaman buraya aktaracağım. Sorularını sorabilirsiniz.

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

40 Yorum