MEB Şube Müdürlerine Rotasyon Neden Gereklidir

MEB Şube Müdürlerine Rotasyon Neden Gereklidir

Ayrıca MEB; şube müdürlerinin taşra teşkilatı içinde, ülkenin tüm bölgelerinde çalışmalarını sağlayıp çalışanlara eşit davranarak adil bir yönetim altında hakkaniyeti korumayı amaç edinmiştir.

Rotasyonun bir amacı da şudur: “Aşırı uzmanlaşmanın sakıncalarını azaltmak,  işlerin rutin hale gelmesini önlemek, monoton ve sıkıcılığı ortadan kaldırmak.” 

Rotasyon, personelin bilgi ve becerisini artırırken bölümler ve gruplar arasındaki iş  birliği ve uyumu da kolaylaştırır. 

MEB Şube müdürü rotasyonunda personelin aynı iş için farklı bölgede çalıştırılması istenmektedir. Rotasyonla, personelin aynı işi yaparak sıkılması önlenmeye çalışılırken aynı birimde çalışmaktan dolayı sıkılan personelin bu durumdan kurtarılması amaçlanmaktadır. Zira rotasyon, özelikle büyük işletmelerde, organizasyonel  

otokontrol için olduğu kadar, çalışanların ayrı bölümlerde (işlerde) çok yönlü  yetişmesine olanak sağlayan, Süreçlere farklı kişilerin bakış açıları ile yaklaşmaları  nedeniyle verimliliği artıran ve çalışanın işe duyduğu heyecan ile iletişim ve  motivasyonu olumlu etkileyen çok ama çok önemli bir metottur. 

 Millî Eğitim Bakanlığı bu nedenlerle “zorunlu rotasyon”u şube müdürlerine  uygulamaktadır. Fakat aşağıda sayılan nedenlerle özellikle 1 ve 2. Bölgelerde görev  yapan şube müdürleri, bu rotasyona karşı çıkmaktadırlar: 

1. Kovid-19 salgını nedeniyle 2500 şube müdürünün yer değiştirmek zorunda  kalacağını sosyal medyada beyan ederek rotasyonun ertelenmesi  gerektiğini savunmaktadırlar. 

 Öncelikle rotasyona tabi şube müdürü sayısı 2500 değil, 1300 civarındadır.  Ayrıca salgın kontrol altına alınmış olup hayat normale dönmektedir. Okulların bile  haziran ayında açılacağı düşünülmektedir. Bununla birlikte şube müdürlerinin  rotasyon kapsamındaki atama işlemleri haziran ayında gerçekleştirilecek olup Millî 

Eğitim Bakanlığı da yayınladığı kılavuzun üst yazısında, “rotasyon kapsamında atanan  şube müdürlerinin yer değiştirme işlemlerinin daha sonraki bir tarihte yapılacağı”nı duyurarak mağduriyet yaşatmayacağını beyan etmiştir.Zaten rotasyona tabii önemli bir  kısım şube müdürü sürecin sonunda ikamet değiştirmek zorunda kalmayacak olup, zira  il içinde veya adreslerine yakın yerlere atanacaklar.

2. Bölgelerin güncellenmesi gerektiğini beyan ederek bu şartlarda rotasyonun  yapılamayacağını iddia etmektedirler. 

 Taşra Teşkilatı Şube Müdürleri, atanırken zorunlu yer değiştirme hükümlerine  tabi olduğunu bilmekte idi. Bazı şube müdürleri, rotasyona tabi olduğunu bildiğinden  göreve özellikle alt bölgelerden başlamayı tercih etmiş ve “İlerleyen yıllarda 6 yıl  olan 1. Bölgeyi veya 4 yıl olan 2. Bölgeyi tercih ederim.” mantığı ile diğer  bölgelerdeki hizmetini tamamlamak üzere Anadolu’nun çeşitli ilçelerine tercihte  bulunmuşlardır. Hâl böyle iken “rotasyonun bölgeler güncellenmeden  uygulanamayacağını beyan etmek”, “bencillik”tir. 6 yıldır avantajlı bölgelerde  çalıştıktan sonra sıra Kalkınmada Öncelikli Bölgelerde görev yapmaya gelince  “bölgelerin güncellenmesini istemek”, 6 yıldır Kalkınmada Öncelikli Bölgelerde  çalışan şube müdürlerine “haksızlık”tır.  

3. “Rotasyonun 2 senedir ertelenmesi, bizi mağdur etti.” demektedirler. 

 Bu rotasyon, rotasyona tabi az sayıda şube müdürünün olduğu dönemlerde  uygulanmıştır. Fakat sirkülasyonun fazla olacağı son 2 yıl içinde maalesef  uygulanamamıştır. Uygulamanın ertelenmesi 1 ve 2. Bölge gibi gelişmiş bölgelerde  görev yapanlardan ziyade, daha çok kalkınmada öncelikli 3, 4 ve 5. Bölgede görev  yapan şube müdürlerini mağdur etmiştir. Çünkü bu dezavantajlı bölgelerde fazladan  çalışmak zorunda kalmışlardır. 

 4. “Rotasyon kaldırılmalı yerine isteğe bağlı yer değiştirme gelmelidir.” 

 İsteğe bağlı yapılacak yer değiştirme ile 1 ve 2.Bölge gibi avantajlı bölgelerde  görev yapan şube müdürleri emekli oluncaya kadar bu bölgelerden ayrılmayacaklardır.  Böylece dezavantajlı bölgelerde çalışan şube müdürleri isteğe bağlıda de 1 ve 2.Bölge  gibi avantajlı bölgelerde hiçbir zaman münhal oluşmayacağından bu bölgelere  gelemeyeceklerdir. Dolayısıyla sürekli dezavantajlı bölgelerde görev almaya devam  edeceklerdir. Buda adilane bir uygulama olmayacaktır. 

 5.’’Rotasyon sadece Milli Eğitim Bakanlığında uygulanmaktadır.’’ 

 Rotasyon yönetim günümüz yönetim modellerinin bir parçası olup dünyada ulusal  ve uluslar arası organizasyonlarda uygulanmaktadır. Ülkemizde de kimi özel sektör ve  yaygın olarak kamu sektörün de rotasyon tavizsiz uygulanmaktadır. İç İşleri  Bakanlığında mülki idare amirleri başta olmak üzere,Hazine ve Maliye Bakanlığı,  Gelir İdaresi Başkanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal  Hizmetler Bakanlığı, Çevre Şehircilik Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Gümrükler  Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Maliye  Bakanlığı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü,Sağlık Bakanlığı, Tapu Kadastro Genel  Müdürlüğü, TÜİK Başkanlığı, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü değişik işleyiş ve  biçimlerde bazı personellerine rotasyon uygulamaktadır

 Sonuç olarak; rotasyona karşı koymanın sebepleri, “birtakım avantajları kaybetme  endişesi, ekonomik etkenler, değişimin ortaya çıkaracağı tehditler, olumsuz coğrafi  özellikler, ulaşımın elverişsizliği, yetersiz olma duygusu,” olarak sıralanabilir. Gerçekte tür kaygılar yüzünden avantajlı bölgelerdeki şube müdürleri, rotasyonun  uygulanmasını istememektedirler. Fakat kemikleşen ve değişime, yenilikçi anlayışa  direnç gösteren yapıların direncini kırmak, yönetim etkinliği sağlamak, şube  müdürlerinin tekdüzeleşmiş monoton iş hayatlarını farklılaştırarak motivasyon ve iş 

doyumu oranını arttırmak için ROTASYON UYGULANMAK ZORUNDADIR. 

 Milli Eğitim Bakanlığında örgüt İkliminin bir parçası haline gelmekte olan rotasyon  uygulamasında paydaşlar ücretsiz izin, usulüne uygun olmayan sağlık raporları vb arka  kapı yöntemleriyle rotasyonu kevgire çevirme çabalarına girmemelidirler.  Bakanlığımızın kimseyi mağdur etmeyeceğine inancımız tamdır.  

2020 MEB Şube Müdürleri Rotasyonu tüm eğitim camiasına hayırlı olsun.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.