MEB yönetici atama başvuruları (müdür, müdür yardımcısı) ipuçları

MEB yönetici atama başvuruları (müdür, müdür yardımcısı) ipuçları

10.05.2017 tarihinde 2017 yılı yönetici görevlendirme başvuruları başladı. Müdürlük başvurusu, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı başvuruları konularında sık sorulan soruları yanıtlayacağız.

MEB yönetici atama başvuruları (müdür, müdür yardımcısı) ipuçları

MEB personeli 2017 yılı yönetici atama yönetmeliği geçtiğimiz ay sonunda resmi gazetede yayımlandı. Milli Eğitim Bakanlığı ise kısa süre sonra 2017 yönetici atama takvimini paylaştı. Okul müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı atamaları için başvuruda bulunmak isteyen öğretmenlere ve yöneticilere yardımcı olması adına Öğretmenler İçin olarak derlediğimiz popüler soruları yanıtlıyoruz.YÖNETİCİ ATAMA BAŞVURULARI

MEB yönetici atama başvuruları nereden yapılacak, elden mi MEBBİS üzerinden mi; Müdürlük, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı başvuruları MEBBİS girişi yapılarak yapılacak. Yönetici atama başvuruları MEBBİS üzerinden yapılacak başlıklı konumuzu okuyunuz.


Atama başvuru tarihleri; 2017 yılı yönetici görevlendirme başvuruları 10.05.2017 tarihi ile 15.05.2017 tarihleri arasında alınacak. Yönetici atama takvimi içerisinde bir esneklik ya da sürenin uzatılması şu anda söz konusu değil. MEBBİS'te 2017 yılı yönetici atama başvuru ekranı aracılığı ile belirtilen tarihlerde başvurular alınacak.


Öğretmenlikte geçen süreleri hesaplama; yönetici atama başvurularında öğretmenlikte geçen süreleri hesaplarken ilk göreve başladığınız tarihi baz alacaksınız. Sözleşmeli öğretmenlik süreleri de yönetici başvurularında geçerlidir.


Asker öğretmenlikte geçen süre yönetici atama başvurularında öğretmen hizmet süresine dahil edilir. Kısa dönem askerlikte geçen süreler hizmet süresine dahil edilmez. Asker öğretmen olarak askerliğini yapan kişilerden belge istenecektir.HİZMET SÜRESİ HESAPLAMA

Yönetici atama başvurusu hizmet süresi hesaplama programı çizelgesi için tıklayın
Yönetici atama başvurusu hizmet süresi hesaplama programı çizelgesi açıklaması için tıklayın

Müdür yetkililikte geçen süreler öğretmenlik süresine dahil edilmez. Müdür yetkililik süresi yöneticilik süresine dahil edilecek. Yönetici atama başvuru ekranında yer alan kısımlara hizmet süresi girilirken yukarıda belirtilen programı kullanmanızı öneririz.


Müdür yardımcısı olmak için başvuru yapma şartları; daha önceden hiç yöneticilik yapmamış kişiler müdür yardımcılığına başvuruda bulunabilir. Müdür yardımcılığı başvurusu için en az 4 yıllık öğretmen olma şartı bulunmaktadır.


MEB yönetici atama başvuruları il içi il dışı; yöneticilik başvuruları sadece görev yapılan illerde geçerlidir. A ilinde çalışan bir öğretmen B ili için başvuru yapamaz.


Yönetici atama başvurusunda istenen evraklar; Başvuruda istenecek belgeler arasında MEBBİS'ten yapılan başvurunun formu, öğrenim belgeleri (Öğrenim Belgesi (Ön Lisan, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora), e-personel modülünden çıkarılmış hizmet belgesi, teşekkür, takdir, başarı, üstün başarı, aylıkla ödül ve ödül belgesi onaylı fotokopileri, Asker öğretmenler için terhis belgesi.

Yönetici başvurusu yaptıktan sonra il dışı atama isteyen yönetici adayının başvuru hakkı kaybolur. İl dışı isteyecek kişiler il dışı yer değiştirme işlemi gerçekleşirse yaptığı başvuru geçersiz sayılır.

Görevlendirme müdürlük yöneticilik süresinden sayılmaz. 6 ay geçici görevlendirme ile müdür vekilliği yapan kişinin bu süresi öğretmenlik süresinden sayılır. Müdür vekilliği yöneticilikten sayılmaz


Geçici görevlendirme ile müdür yardımcılığı yapan öğretmenin süreleri öğretmenlikten sayılır. 6 ay geçici görevlendirme ile yapılan müdür yardımcılığı, müdür başyardımcılığı süreleri öğretmenlik süresi hesabında değerlendirilir. Görevlendirme müdür yardımcılığı süresi yöneticilik süresinden sayılmaz. Müdür vekili veya müdür yardımcılığı görevlendirme olarak çalışanlardan bu konuda çok soru gelmektedir.


MEBBİS'te gözükmeyen teşekkür, takdir, başarı belgeleri ilçe milli eğitim müdürlüğü veya il milli eğitim müdürlüğünden işletilmesi gerekmektedir.,


Sözleşmeli öğretmenlikte geçen süreler öğretmenlik süresinden sayılacak. Özel okullarda geçen çalışma süreleri, ücretli öğretmenlik, vekil öğretmenlik süreleri hesaba katılmayacak. Yönetici atama başvurularında adaylıkta geçen süreler (stajer öğretmen) hesaba katılır.


Halen müdür yardımcısı olarak çalışanlar müdür başyardımcılığına veya müdürlüğe şartları taşıması halinde başvuru yapabilirler. Müdür yardımcıları başka bir okul için tekrar müdür yardımcılığı başvurusu yapamazlar.


Müdür yetkililik süresi  öğretmenlikte geçen süreye dahil değildir, yöneticiliğe dahildir.


2016 eylülde sınavla atananlar müdürlük başvurusunda bulunamıyorlar çünkü 1 yıllık süreleri dolmuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

11 Yorum