MEB Yönetici atama yönteminde görülen aksaklıklar

MEB Yönetici atama yönteminde görülen aksaklıklar

Milli Eğitim Bakanlığı yönetici görevlendirme yöntemindeki önemli hususlar

Yönetici görevlendirme yönetmeliğine göre MEB'de Müdürlüğü kadrosuna başvurmak için başvuru/sınav tarihi en az 1 yıl Müdür Yardımcılığı yapmış olmak gerekiyor. Bu durumdan kaynaklı birkaç olumsuzluğu sıralamak istiyorum:

1- Meb’de her yıl belirtilen takvim birbirini tutmayabiliyor. Örneğin geçen yıl Ağustos ayından tamamlanması planlan ilk defa yönetici görevlendirmeleri Ekim ayında gerçekleşti.

2- Liyakate dayalı bir kariyer yapmak isteyen adayın sınavlara girerek yükselmek istemesi, bu değişken zamanlı atama takvimi nedeniyle engellenmemeli.

3- Sınav Mart ayında yapılıyor ama atama sonuçları Eylül ayında gerçekleşiyor. Yani bu geçen zamanda mevcut bir idareci zaten 6 aylık bir süreyi daha tamamlamış oluyor. Yani bir atama dönemi ile önümüzdeki dönem atama dönemi arasında bir yıl (bir eğitim öğretim dönemi tamamlanıyor.) doğal olarak tamamlanıyor. Bunu dönem ortasında yapılan sınav tarihi yerine dönem başlangıcı olarak belirlemek daha doğru olur.

4- Şartlar herkes için aynı, bir yıl beklenemez mi? Evet teknik olarak aynı ama Mebde her yıl boş bir yöneticilik kadrosu olacak diye bir kesinlik yok. Kaldı ki sınav da zaten ihtiyacı olan kurumlar için aday havuzu oluşturmak için yapılıyor. Bir an önce bu görevi yapmak için sınava giren ve puanı oluşan adayları bir iki ay için havuz dışında bırakmak doğru değil.

5- Son ve bence en önemli husus, bu sınavın bir sonraki yıl yapılacağının yönetmelik olarak garantisi yok. Yani kurum inisiyatifinde. Durum bu olunca da aday süreyi dolduramadığı için mülakata giremiyor ve puanı da oluşmuyor. Yapılacak olan atamalarda havudan geçen yıl puanı oluşan adaylardan seçme yapıyor.

Bir bakıma , gelecek dönemde sınav yapılmadığı takdirde bir adayın bu yıl girdiği sınav boşa gitmiş oluyor ve o aday havuza giremiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.