MEB'de Yönetici Görevlendirmelerinde Ek-1 Sancısı

MEB'de Yönetici Görevlendirmelerinde Ek-1 Sancısı

Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği ve akabinde görevlendirme takvimi de içeren kılavuzda “ Yöneticilerin puanlarının ilan edilmesi” denmesine rağmen bazı il müdürlüklerince şeffaflıktan uzak olarak sadece kişinin kendisinin görebileceği şekilde bir ‘duyurulma’ yapılıyor.

Son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığındaki en sorunlu mevzulardan biri olan yönetici görevlendirme işleminde ne yazık ki kısa aralıklarla çok fazla değişikliğe gidildi. Fakat tüm bunlara rağmen yönetici görevlendirme sistemi halen tam olarak işlevsel değil. Sahadaki yönetici ve yönetici adayı öğretmenlerden tenkitler gelmeye devam ediyor.  İki defa köklü değişikliğe uğrayan hali hazırda 21 Haziran 2018 Perşembe günü yayınlanan Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği sahadaki sorunları çözecek nitelikte değil. 

Bakanlığın ve sivil toplum örgütlerinin üzerinde uzlaştığı, uzun zaman alan tecrübelerin sonucu ortaya çıkan ve son dönemlerin en uzun süre yürürlükte kalan sorunsuz işleyen 2010 yılında geçerli olan Yönetici Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde, okul yöneticilerinin liyakat –kariyer gözetilerek sınava dayalı atamalarından vazgeçerek  bunun yerine görevlendirme, mülakat, ek-2,ek-1,inha, vb. birçok yeni yol denedi ve denemeye devam ediyor.

Bildiğiniz üzere en son olarak tekrardan en başa dönülerek sınav artı formalite bir mülakat ile yönetici seçme işine başlandı. Fakat bu seferde sistemin uygulanışında ilden ile bazı farklılıklar ve yönetmelik hükümlerine aykırılıklar görülmeye başlandı.  Nedir Bu Uygulama Farklılıkları?

Bunlardan birincisi yönetmeliğe göre okul yöneticiliğinde dört veya sekiz yıllık görev süresi dolanlar için Nisan ayından itibaren devam eden bir süreç işliyor. Bu süreç içerisinde nisan-mayıs ayından itibaren yayınlanan (Ek-1) tercih puanı sonucunu yönetici adayları merakla beklemekteydi.

Ne yazık ki bu sene,  azınlık da olsa bazı il milli eğitim müdürlüklerince (Ek-1) tercih puanı liste olarak ilan edilmedi. Açıklanan sonuçları adaylar sadece kendi kişisel verilerini kullanarak öğrenebiliyorlar.( T.C No, kurum kodu, doğum tarihi, sms vb.) 

Ek-1 tercih puanlarının liste olarak ilan edilmemesi doğal olarak kafalarda soru işareti oluşturmaya yetiyor. Sayın Bakanımız Ziya Selçuk Bey’in son dönemde üzerinde durduğu ehliyet, liyakat ve şeffaflık ilkeleri gereği yönetmelikleri taslak olarak eğitimcilerin değerlendirmesine sunan ve gelen önerilere göre yönetmeliklere son şeklini veren Milli Eğitim Bakanlığı’nın taşra yetkililerinin bu konuya daha ehemmiyet ile yaklaşmalarının doğru olacağını düşünüyorum.

Tercih yapacak yöneticileri ilan edilmeyen puanları farklı yollardan öğrenmeye sevk ediyor. Asıl üzücü olan tarafı bu aslında. 

Bu durum Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği ve akabinde görevlendirme takviminin de yer aldığı kılavuza da aykırılık teşkil ediyor.  Takvimi de içeren kılavuzda  “ Yöneticilerin puanlarının ilan edilmesi” denmesine rağmen bazı il müdürlüklerince şeffaflıktan uzak olarak sadece kişinin kendisinin görebileceği şekilde bir ‘duyurulma’ yapılıyor. 

Referans il müdürlüğü kabul edilen İstanbul ve Ankara gibi 60’a yakın İl müdürlüğü bu listeleri açık bir şekilde ilan ederken, aralarında Kayseri, Adıyaman, Kırıkkale, Malatya, Şırnak, Niğde ve Samsun gibi ondan fazla il müdürlüklerince ne yazık ki (Ek-1) tercih puanı liste olarak ilan edilmedi.

Ek-1 tercih puanlarının liste olarak ilan edilmemesinin ardından sendika şubelerinden ardı ardına eleştiri mahiyetinde açıklamalar yapılmaya başlandı. Çokta haksız sayılmazlar. Çünkü ellerindeki verilere göre açıklama yapıyorlar. İddiaları şu yönde “bazı sendikalıların, grupların veya kişilerin kollandığı” şeklinde beyanda bulunuyorlar.

Göz bebeğimiz yavrularımızın okuduğu okulların yöneticilerinin ehil insanlardan oluşması tüm kesimlerin ortak temennisi olduğu gerçek. O zaman gelin bu sorunu en makul olan yollar ile yapmak için ego ve inattan sıyrılarak kalıcı bir çözüm için bir araya gelip istişare edelim. 

On yıldan fazladır yönetici atama ve görevlendirme süreçlerini takip eden bir eğitimci olarak sahada ki izlenim ve tespitlerimizle beraber ideal olan çözüm yollarını sunmaya hazır olduğumu buradan ilan edeyim.

Rafet URAL

Eğitimci Yazar 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.