MEB'den Aday Öğretmenlik Konulu Resmi Yazı.

MEB'den Aday Öğretmenlik Konulu Resmi Yazı.

MEB'den Aday Öğretmenlik Konulu Resmi Yazı.

Bilindiği üzere, 7433 sayılı Kanun ile 657 sayılı Kanuna eklenen geçici 48'inci maddenin uygulanması hakkındaki ilgi (a) yazının "Diğer hususlar" başlıklı bölümünde; "Kapsamdaki sözleşmeli personelden memur kadrolarına atananlara 657 sayılı Kanunun adaylığa ilişkin hükümleri uygulanmayacaktır." denilmektedir.

Diğer taraftan Bakanlığımızda görev yapan aday öğretmenlerin adaylık iş ve işlemleri, 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanununun 5'inci maddesi hükümleri çerçevesinde yürütülmektedir.

Bakanlığımızda sözleşmeli öğretmen pozisyonlarında görev yapmakta olanlardan 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun geçici 48'inci maddesi kapsamında öğretmen kadrosuna atananlara, 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanununun adaylık hükümlerinin uygulanıp uygulanamayacağı hususunda Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünden alınan ve bir örneği ekte gönderilen ilgi (c) görüş yazısında; "657 sayılı Kanunun geçici 48 inci maddesi kapsamında memur kadrolarına atanan personele anılan Kanunun adaylığa ilişkin hükümlerinin uygulanmayacağı değerlendirilmekle birlikte bu kapsamda öğretmen kadrosuna atananlara 7433 sayılı Kanun ve Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliğinde bulunan aday öğretmenlik hükümlerinin uygulanması gerektiği mütalaa edilmektedir." şeklinde açıklama yapılmıştır.

Öte yandan 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 4'üncü maddesinin üçüncü fıkrasında; ". Sözleşmeliöğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur. Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az bir yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz." hükmüne yer verilmiştir.

Bu çerçevede, 657 sayılı Kanunun geçici 48'inci maddesi çerçevesinde Bakanlığımız öğretmen kadrosuna atananlardan sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta iken adaylık sürecini tamamlamayanlar ile adaylık sürecinin bir kısmını tamamlayanlar, ilgi (ç) Yönetmeliğin adaylık hükümlerine (bir kısmını tamamlayanlar tamamlamadıkları kısım yönünden) tabi tutulacaklardır.

Bilgilerini ve gereğini arz/rica ederim.

Petek AŞKAR Bakan a.

Bakan Yardımcısı

e422b46ff41e8b632fc2589594f1046e-0.jpge422b46ff41e8b632fc2589594f1046e-1.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum