MEB'in En Çok İhtiyaç Duyduğu Öğretmen Branşları

MEB'in En Çok İhtiyaç Duyduğu Öğretmen Branşları

MEB, hangi alanda daha fazla öğretmen atayacak, Türkiye genelinde ihtiyaç duyulan branşlar hangileri? Tıklayınız

Son yıllarda bakanlık ortalama 40 bin öğretmen atamaları yapıyor. Öğretmen atamaları bilindiği üzere öğretmen ihtiyaç sayılarına göre yapılmaktadır. Hangi branşta öğretmen ihtiyacı fazlaysa o branşa daha çok öğretmen ataması kontenjanı verilmektedir. Son 5 yılın öğretmen atamalarına baktığımızda en çok öğretmen alımı yapılan branşlar hiç değişmemiştir. Bu branşlar: 1 Sınıf öğretmenliği, 2. İngilizce öğretmenliği 3. Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği 4. İlk öğretim matematik öğretmenliği 5. Okul öncesi öğretmenliği ... şeklinde devam ediyor.

2020 yılında yapılan öğretmen atamalarına bakıldığında ise yine en çok öğretmen ataması yapılan branşların bu branşlar olduğunu görüyoruz. 2020 yılı Şubat ayında 20 bin öğretmen ataması için başvurular alınmıştı. Başvurusu alınan 20 bin öğretmenin ataması 18 Mart'ta yapıldı. 22 Haziran'dan itibaren de öğretmenlerin kararnameleri illere gönderilmeye başlanacak.


2020 yılında bakanlık 20 bin ek atama daha yapılacağını duyurmuştu. 20 bin ek atamanın da branş kontenjan dağılımı açıklandı. 20 bin ek atama 1 Eylül tarihinde sonuçların açıklanması ile birlikte tamamlanacak.

ÖĞRETMEN ATAMALARI ARTACAK MI?


Koronavirüs süreci haytımıza sosyal mesafenin önemini hatırlattı. Bu durum öğretmen atamalarını da etkileyecektir. Okullarımızda tekrar ikili eğitim sürecine geçilebilme ihtimali tartışılıyor. İkili eğitime geçmek demek sınıfların mevcudunun azaltılması öğretmen ihtiyacının da buna paralel olarak artması demektir. Haliyle bu durum da öğretmen atamalarını artıracak atama bekleyen öğretmenlere umut vad eden gelişmeler olacağını bizlere göstermektedir. Çünkü öğretmen atamaları mebpersonel.com olarak haberimizin başında da belirttiğimiz gibi öğretmen ihtiyacına göre yapılmaktadır.

BRANŞ BRANŞ ÖĞRETMEN İHTİYACI NE KADAR?

Geçmiş yıllarda yapılan atamalar, geçmiş dönemlerde branş bazında açıklanan ihtiyaçlar, öğretmenlerin emeklilik durumları ve diğer faktörleri Mebpersonel olarak değerlendirme fırsatı bulduk. Çok büyük bir ihtimalle bize göre net öğretmen ihtiyaçları branşlarda şu şekilde:
 Sınıf Öğretmenliği

 
 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği

 İlköğretim Matematik Öğretmenliği

 İngilizce Öğretmenliği

 Okul Öncesi Öğretmenliği

 Özel Eğitim Öğretmenliği

 Yaklaşık %85'ini(81-82 bin) bu 6 branş oluşturmaktadır.

Mebpersonel.com olarak 2020 öğretmen atamaları sürecinde hazırladığımız branş branş açık sayılarını da aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.


İŞTE ÖĞRETMEN ATAMALARI ÖNCESİ EN ÇOK ÖĞRETMEN İHTİYACI BULUNAN ÖĞRETMENLİK BRANŞLARI:
 

Branşlar    AÇIK SAYISI
Özel Eğitim    19500
Din Kült. ve Ahl.Bil.    14500
İngilizce    11300
İlköğretim Matematik Öğr.    9200
PDR    8140
Türkçe    6770
 Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji    5610
Okul Öncesi Öğrt    5450
Sınıf Öğretmenliği    5300
Beden Eğitimi    4800
 Arapça    3200
Sosyal Bilgiler    3120
İ.H.L. Meslek Dersleri    3050
 Görsel Sanatlar    3040
Türk Dili ve Edebiyatı    2770
Matematik    2100
Bilişim Teknolojileri    2060
Müzik    2000
Tarih    1920
Kimya    1750
Almanca    1740
 Fizik    800
 Felsefe    600
Biyoloji    400
Coğrafya    400
NOT: Bu öğretmen ihtiyacı sayıları TAMAMEN 'tahmini' sayılardır. Geçmiş dönemdeki öğretmen atamaları sayıları, özür grubuna açılan kontenjanlar, il dışı atamaları kontenjanları ve il içi atamaları kontenjanları baz alınarak fikir verme amacıyla hazırlanmıştır.

MEBPERSONEL.COM/ÖZELHABER

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.