Öğretmen Adayları 60 Bin Atama Talep Ediyor

Öğretmen Adayları 60 Bin Atama Talep Ediyor

Sosyal medya hesapları üzerinden etkinlik yaparak Bakan Ziya Selçuk ve hükümete çağrıda bulunan öğretmen adayları milyonlarca twit atmıştı . 60 bin öğretmen ataması için bu kez seslerini video çekerek duyurmaya çalıştılar . Kamudanhaber sitesi olarak bu süreçte öğretmen adaylarımızın yanındayız . Seslerinin duyulması için her türlü desteği vereceğiz . Öğretmen adaylarımızdan gelen açıklamayı ve videoyu yayınlıyoruz .

Kamudanhaber - Özel haber

Yıllardır KPSS'de yüksek puan aldığı halde sınırda kalıp atanamayan öğretmenler başka meslek gruplarına yöneliyor. İşçi olanı da var, çiftçi olanı da. Garsonu da var, bulaşıkçısı da... Bu yıl, öğretmen olma hayalinden vazgeçmek zorunda kalmış binlerce öğretmen 60 bin umuduyla tekrar hayallerini yeşertmeye başladı. Onların tek isteği öğrencilerine kavuşmak. Öğretmen açığı dikkate alındığında bahsedilen rakam aslında hayal değil. 60 bin sözünü alabilmek için öğretmenler, çeşitli etkinliklerle sesini duyurmaya çalışıyor. Geçtiğimiz iki hafta, düzenledikleri twitter etkinliklerinde 1 milyonu aşkın tweet atarak Türkiye gündeminde 1. ve dünya gündeminde de üst sırada yer aldılar. "Öğretmenin yeri okuldur." sloganıyla hazırladıkları videoda atama bekleyen öğretmenler şunları dile getirdi:

“Dünyanın her yerinde öğretmenler, toplumun en fedakar ve saygıdeğer insanlarıdır. Her yıl binlerce öğretmen, kontenjan yetersizliği yüzünden mesleğini yapamamakta ve farklı meslek gruplarında çalışmaktadır. Oysaki Sayıştay’ın 2019 Milli Eğitim denetim raporuna göre öğretmen ihtiyacı 138.393’ tür. Mesleği öğretmenlik olmadığı halde ücretli öğretmenlik yapan 81.000 ücretli öğretmen vardır. Durum böyleyken ücretli öğretmenlik mesleğimizin kanayan yarasıdır. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un açıklamasına göre 62.000 kronik rahatsızlığı olan öğretmenimiz mesleğine devam edememektedir. 60.000 öğretmen ataması ile binlerce öğretmen mesleğini icra etmeye başlayacak ve 21. yy yetkinliklerini gözleri ışıl ışıl olan öğrencilerine aşılayacaktır. Bizler öğrencilerimize kavuşmayı, onlara ümit olmayı ve öğrendiklerimizi öğretmeyi, gittiğimiz her yeri aydınlatmayı istiyoruz. Bizler hak ettiğimiz değeri görmek istiyoruz. Unutmayın, atanamayan değil; ataması yapılmayan 550.000 öğretmen var. 24 Kasım Öğretmenler Gününde, atanma umudumuzun yeşermesi için 60.000 atama bekliyoruz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.