Öğretmen Atama Sayısı Tekrar Ziya Selçuk'a Soruldu

Öğretmen Atama Sayısı Tekrar Ziya Selçuk'a Soruldu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 60 bin atama talepli soruyu cevapladı.

Dün Meclis Genel Kurulu'nda MEB Bütçesi görüşmeleri yapıldı. Görüşmelerde atama bekleyen öğretmenlerin talepleri olan 60 bin öğretmen ataması talebi de soruldu. Bakan Ziya Selçuk, 60 bin öğretmen ataması talebine şu cevabı verdi. İşte Meclisin gündemi olan öğretmen atamaları ve öğretmen atamaları talebine verilen cevaplar:
 

İyi Parti Mv. @senolsunat: Aynı fakülteden mezun kişilerin farklı unvanlarda öğretmenlik yapması onur kırıcıdır. Sözleşmeli, ücretli öğretmenliği kaldırın. Ülkenin dört bir yanında öğretmen bekleyen okullar ve öğrenciler var. En az 60 bin öğretmen atanmalıdır bu yıl.

Bu mağduriyet yapılan atamalara ek olarak yeni bir atama daha yapılarak ancak giderilebilir, bunu da arz etmek istiyorum.
İyi Parti Mv.@huseyinorsktu
: 2003-2019 yılları arasında KPSS'ye giren ve ataması yapılan öğretmen sayısına baktığımızda bugün burada ataması yapılmayan öğretmenler sorununu neden konuştuğumuzu daha iyi anlayabiliriz. Her yıl KPSS sınavına girenlerin küçük bir kısmı atanırken ancak adaylara aynı sınava girmiş gibi sıralama yapılmıştır. 2017 ve 2018 KPSS sınavları ile 2019 KPSS sınavının soru sayılarındaki farklılık sebebiyle öğretmen adaylarının puanları arasındaki denkleştirme yapılmadığından atamalarda da adaletsizlikler ortaya çıkmıştır
Bu mağduriyet yapılan atamalara ek olarak yeni bir atama daha yapılarak ancak giderilebilir, bunu da arz etmek istiyorum.

 
MHP Mv. @mhpyasarkaradag
: Öğretmenin ücretlisi, sözleşmelisi olmaz. Öğretmen kadrolu olmalıdır. 
Atama bekleyen öğretmenlerimizin de atama sorunları gerekli planlamalar ve mevcut ihtiyaçlar doğrultusunda kademeli olarak giderilmelidir. 2021 yılında 60 bin öğretmen atanmalıdır.


 
BU TALEPLERİN ÜZERİNE BAKAN ZİYA SELÇUK ÖĞRETMEN ATAMALARI İLE İLGİLİ ŞU CEVABI VERDİ


 
Bakan @ziyaselcuk: Şimdi bu konular yani öğretmen atamasının sayısı ve benzeri konular kurumlar arası görüşmeler ve imkanlar ölçüsünde değerlendirilip birlikte verilen konular.Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığının bugün için şu kadar sayı veya şu kadar sayı diye değerlendirebileceği bir konu. Bu mali hususlarla ilgili mevzuatla ilgili ve birçok konu var bununla ilgili. Elbette zamanı gelince bunlar açıklanacak.

MEBPERSONEL.COM / ÖZEL HABER

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.