Öğretmen Atama Sayısına Karar Veren 2 İsim

Öğretmen Atama Sayısına Karar Veren 2 İsim

MEB'in ne kadar öğretmen ataması gerçekleştireceğine bu iki bakan karar veriyor.

 Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bir televizyon programında öğretmen atama sayısıyla ilgili sorulan soruya, atama sayısının az olduğu yönünde görüş bildirmiş ve bundan sonraki gayretlerinin bu sayıyı artırmak olduğunu dile getirmişti.

 Bilindiği üzere atama bekleyen yüz binlerce öğretmen MEB'in ne kadar öğretmen ataması gerçekleştireceğini haftalardır merak ediyor ve 60 bin öğretmen ataması talep ediyordu. Ataması yapılacak öğretmen sayısının 20 bin olması hayal kırıklığı yarattı.

 Öte yandan geçtiğimiz haftalarda Milli Eğitim Bakanlığı bakan yardımcısı Mustafa Safran, atama bekleyen öğretmenlerin 60 bin atama istediğini bildiklerini ve Maliye Bakanlığından bu sayıya yakın bir kadro talep ettiklerini açıklamış, (60 bin atama talebi) ''Sizin isteğinizin yüzde 90'ı kadar Maliye Bakanlığından öğretmen kadrosu istendi'' ifadesini kullanmıştı. Yani MEB, 54 bin öğretmen ataması için kadro talep etmişti.

 Bakanlık, öğretmen atamaları için kadro talep ediyor, kadro talebini ise Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı değerlendirip karara bağlıyor.

 Öğretmen atamaları hususunda kilit merkezde bulunan bu bakanlıklar çok gündemde olmasa da nihai kararı veriyor.

 Dolayısıyla, MEB'in 20 bin öğretmen atamasındaki 20 bin sayısının kararını Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk vermiştir. Milli Eğitim Bakanlığı, atama yapılacak sayıya karar veren bakanlık değildir.

 Mebpersonel.com 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.