Öğretmen Atamaları: Ek 20 Bin Üzerine Tekrar Atama Yapılır Mı?

Öğretmen Atamaları: Ek 20 Bin Üzerine Tekrar Atama Yapılır Mı?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan öğretmenler ek atama talebinde bulunuyor. Öğretmen atamaları talebi karşılık bulacak mı?

 Bilindiği üzere bakanlık 20 bin ek öğretmen atamasını geçtiğimiz Mayıs ayında adaylara müjde olarak vermiş öğretmen atamaları için takvim de yayımlanmıştı. Branş kontenjan dağılımı da açıklanan 20 bin ek öğretmen ataması için mülakat süreci bugün itibariyle başladı. 20 bin sözleşmeli ek öğretmen atamaları için tercihler Ağustos ayında yapılacak sonuçlar ise 1 Eylül tarihinde açıklanacak.

 2019 KPSS puanı ile atama bekleyen öğretmen adayları ek bir öğretmen ataması talebinde bulunuyor. 2019 KPSS puanları ile mağdur olduklarını dile getiren öğretmen adayların bakanlığın karma atamadan doğan mağduriyeti gidermek adına yeni bir öğretmen ataması duyurusuna çıkmasını bekliyor. Ayrıca öğretmen adayları ikili eğitime geçişten kaynaklı oluşacak öğretmen ihtiyacı da düşünülerek 20 bin ek öğretmen ataması talebini sosyal medyada başlattıkları bir kampanya ile yetkililere çağrıda blunuyor.
 

 Haziranda başvuruları alınan ve Eylül’de göreve başlayacak 20 bin öğretmen harici bir ek atamanın olması gündeme gelebilir. Okulların ikili eğitime geçmesi durumunda bakanlık yeni bir öğretmen ataması ihtiyacı için ek atama yapabilir ancak bunun çok düşük bir ihtimal olduğunu mebpersonel.com olarak düşünüyoruz. Zira 20 bin ek öğretmen ataması 1 Eylül'de yapılacak 2020 KPSS de yine Eylül'ün ilk haftası yapılacak dolayısıyla ek öğretmen ataması mümkün gözükmüyor. Ayrıca 2019 KPSS puanlarının geçerlilik süresi 2 yıl. Yani 2020 KPSS'den sonra yapılacak ilk öğretmen ataması 2019-2020 KPSS puanları ile yapılacak. Bakanlık 2019 KPSS puanları ile atama isteyen öğretmenlerin mağduriyetini gidermek çözüm bulmak adına puanların geçerlilik süresini 2 yıla çıkarttı. 
İkili eğitim öğretmen ihtiyacını artıracaktır. 1 Eylül'de ek atama süreci tamamlanacak. 2020 Kasım ayından önce herhangi bir öğretmen ataması duyurusunun gelmeyeceğini düşünüyoruz. 2020 KPSS'den sonra ilk öğretmen ataması duyurusu Kasım-Aralık aylarında gelecektir.

MEBPERSONEL.COM / ÖZEL HABER

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.