Öğretmenler Ne Zaman Göreve Başlayacak ?

Öğretmenler Ne Zaman Göreve Başlayacak ?

18 Mart’ta ataması gerçekleştirilen öğretmenlerin kararnameleri ne zaman verilecek? Koronavirüs kapsamındaki yasakların kalkması mı beklenecek? Detaylar haberimizde...

18 Mart’ta atamaları gerçekleştirilen ancak Ocak ayından başlayıp tüm dünyayı yoğun bir şekilde etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle kararnameleri bir türlü verilmeyen ve dolayısıyla görevlerine başlatılmayan 20 bin öğretmene müjdeli haberin ne zaman verileceği hala daha belirsizliğini koruyan sorulardan birisi. 2020 yılı öncesindeki son atamalarda, öğretmenler güvenlik soruşturmalarının ardından göreve başlıyorlardı. Ancak 2020 itibariyle güvenlik soruşturması kavramı atama süreçlerinden çıkartıldı ve 18 Mart’ta ataması yapılan 20 bin öğretmen de tüm planlarını bu yeni sisteme göre yaptılar. Bu sebeple çoğu öğretmen atandığı yere gitmek için halihazırda çalıştıkları özel veya resmi kurumlardan ayrıldılar. 18 Mart’ta atanan ancak kararnameleri bir türlü verilmeyen öğretmenler, söz konusu mağduriyetlerini sosyal medya yardımı ile duyurmaya çalışıyorlar ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden müjdeli bir bekliyorlar.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde söz konusu öğretmenlerle ilgili kararnamelerin ancak okullar açıldığı zaman kurumlara verilebileceğini açıklamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu ise daha yakın bir tarihte 18 Mart’ta atanan ve mağduriyet yaşayan öğretmenlerle ilgili bir çalışma yürüttüklerini söylemiş ve kararname bekleyen öğretmenleri oldukça heyecanlandırmıştı.

Okullar Eylül Ayında Açılacak

Yeni yaşanan gelişme ile birlikte okulların Eylül ayında tekrar eğitim öğretim faaliyetlerine açılacağı ve 2019-2020 eğitim öğretim yılının resmen sona erdirildiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde düzenlenen kabine toplantısının ardından açıklandı.

Bu açıklama kararname bekleyen söz konusu mağdur öğretmenler için beklenmedik bir gelişme oldu. 18 Mart’ta ataması yapılan ancak görevlerine halen daha başlatılmayan öğretmenler, Haziran ayında okulların açılmasını ve kararnamelerinin de o zaman verilmesini bekliyorlardı. Söz konusu öğretmenler şimdilerde, sosyal medya yardımı ile yetkililere seslerini tekrar duyurmaya çalışıyorlar .

Durum ile ilgili görünen o ki okulların yeniden açılacağı Eylül ayı beklenmeyecek ve ülke çapındaki tüm şehirlere giriş - çıkış yasağının kalkması ile 18 Mart’ta ataması yapılan ancak görevlerine başlatılmayan 20 bin öğretmenin atandıkları yerlere ulaşıp kararnamelerinin gelmesi ve görevlerine de bir an önce başlanması sağlanacak. Her ne kadar tahminler bu yönde olsa da öğretmenlerin temel isteği konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri tarafından resmi ve net bir açıklamanın yapılması yönünde.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.