Öğretmenler, Şube Müdürü, İlçe ve İl Düzeyinde Milli Eğitim Müdürü veya İl Müdür Yardımcısı Olacak mı?

Öğretmenler, Şube Müdürü, İlçe ve İl Düzeyinde Milli Eğitim Müdürü veya İl Müdür Yardımcısı Olacak mı?

Öğretmenler kısa zamanda şube müdürü, ilçe ve il düzeyinde milli eğitim müdürü ya da il müdür yardımcısı olabilecek mi? Detaylar haberimizde...

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, öğretmenleri hayli ilgilendiren iki önemli yönetmelikte değişiklik yapıldığını belirterek, "Yayımlanmasını arzuladığımız atama yönetmeliğindeki değişiklik ile birlikte öğretmenlerin kendini geliştirmek için yaptıklarının ve eğitim öğretime sundukları katma değerin de hizmet puanına ilave edilmesini sağladık." dedi.

Görevde Yükselme Yönetmeliği içerisinde, okul müdürlüğü, ilçe ve il düzeyinde milli eğitim müdürlüğü ile daha üst segmentteki görevler için kariyer ve liyakati temel alan düzenlemeler yapıldığını belirten Aydoğdu, makamlar arasındaki geçişlerin oldukça sistemli bir hale getirildiğini açıkladı.

Görevde yükselme ile ilgili çerçeve yönetmelikte ilçe ve şube müdürlüğü görevleri için yapılan atamaların sınavla gerçekleştirileceğinin altını çizen Aydoğdu, "Okul müdür yardımcılığı, okul ve şube müdürlüğü görevine yapılan atamalar sınavla yapıldığı için kariyer basamaklarında yükselirken sınavla görevlendirilen okul müdür yardımcısı, okul ve şube müdürü esas dayanak noktaları olacaktır. Bundan itibaren de makamlar arası geçişte, kendi birikimine ve öz yeteneğine güvenen öğretmenlerimiz kariyerlerine emin adımlarla devam edebilecektir." şeklinde konuştu.


Liyakat ve Kariyer Esas Alınacak

Yönetmeliğin alandaki öğretmen ve yöneticilerin yanında birçok akademisyenin görüşü alınarak hazırlandığının altını çizen Aydoğdu, düzenlemenin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un göreve başladığı günden bu yana üzerinde durduğu liyakat ve kariyer esasında yapıldığını söyledi.

Aydoğdu, "Öğretmenlerimiz gerekli yeterlikleri sağladıkları takdirde şube ve ilçe milli eğitim müdürü, il müdür yardımcısı ya da il milli eğitim müdürü olabilecekler" dedi. Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde de bazı değişiklikler yapıldığını aktaran Aydoğdu, öğretmen yer değiştirmelerinde yıla dayalı verilen hizmet puanının temel alındığını belirtti.

Öğretmenlerin yüzde 70'inin büyükşehirlerde görevlerini sürdürdüklerini ifade eden Aydoğdu, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Mesleğe yeni başlayan fakat kendini yeterince yetiştirmiş genç bir öğretmenin yıllar geçtikçe ancak hizmet puanı yükseliyordu. Yayımlanmasını arzuladığımız atama yönetmeliğindeki değişiklikle beraber öğretmenlerin kendilerini yetiştirmek için yaptıkları ve eğitim öğretime sundukları katma değerin de hizmet puanına ilave edilmesini sağladık. Artık lisansüstü eğitim, ikinci seviyedeki lisans eğitimi, ulusal ve uluslararası projelerde alınan roller, TÜBİTAK projelerine katılım, hakemli dergilerde yayınlanan makaleler, eTwinning projelerinde yürütülen çalışmalar, ulusal ve uluslararası yarışmalarda elde edilen dereceler de söz konusu hizmet puanlarına eklenecek."

Aydoğdu’nun açıklamaları özellikle genç öğretmenler tarafından memnuniyetle karşılandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.