Öğretmenlerin özür grubu atama sonucu atama iptal işlemi

Öğretmenlerin özür grubu atama sonucu atama iptal işlemi

Özür grubu atama sonucu iptal edilebilir mi sorusu atama sonuçlarının belli olmasından kısa süre sonra ogretmenlericin.com olarak aldığımız en fazla sorulardan oldu. Ağustos 2017 eş özrü, sağlık özrü sonucu yer değiştiren öğretmenler özür grubu atama sonucunu iptal ettirmek istiyor.

Öğretmenlerin özür grubu atama sonucu atama iptal işlemi

2017 yılı Ağustos dönemi özür grubu atama yer değiştirme sonuçları açıklandı. Ağustos 2017 öğretmen atama kılavuzu ve atama takvim kapsamında özür grubu atama sonuçları 29 Ağustos 2017 Salı günü açıklanması gerekirken Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) başvuruların bitmesinden saatler sonra ilk defa bu kadar kısa sürede sonuçları açıkladı. Özür grubu atama iptali için gelen sorulara yanıt arayalım.ATAMA SONUCU İLİŞİK KESME

Özür grubundan ataması çıkan öğretmenlerin ilişik kesme işlemleri Kurban Bayramı tatilinin sona ermesi ile başlayacak. 5 Eylül 2017 Salı günü öğretmenler ilişik kesebilecek. ogretmenlericin.com olarak özür grubu atama sonuç kararnamelerinin 5 Eylül salı öğleden sonra okullara ulaşacağını tahmin ediyoruz. Eş durumu, sağlık özrü ve diğer özür grubu nedenlerinden dolayı özür grubu yer değiştiren öğretmenler ilişik kestikten sonra yeni okulunda göreve başlayacak.


İller arası özür grubu ataması gerçekleşen öğretmenler ilişik kestikten sonra 15 gün içerisinde yeni okuluna giderek göreve başlama işlemlerini yaptırmalıdır. Örnek verecek olursak; Bitlis Hizan'da çalışan bir sınıf öğretmeni eş durumu özründen Muğla Milas'a atanmışsa 6 Eylül tarihinde Hizan'daki okulundan ilişik keserek görevinden ayrıldığı takdirde 21 Eylül tarihine kadar Milas'ta yeni okulunda göreve başlamalıdır. İller arası yer değiştirme göreve başlama mehil süresi 15 gündür.ÖZÜR GRUBU ATAMA İPTAL İŞLEMİ

Özür grubunda yer değiştiren ancak atamasını iptal ettirmek isteyen öğretmenler sitemize bu hususta soru sormaktadır. Özür grubu ataması iptal edilebilir mi? Özellikle özür grubu tercihlerinde son tercih olan il genli atamayı kabul eden öğretmenler arasında özür grubundan gitmek istediği yerden çok uzak yere atanan öğretmenler özür grubunu iptal ettirmek istemektedir.


Öğretmenlerin il içi, il dışı, özür grubu atama iptal işlemleri hakkında tüm yazıları okumak için Tıklayınız

Özür grubu iptali ile ilgili seçenekleri değerlendirelim;
  • Eşi eş durumundan atanamayan il dışı ile atanmış öğretmenlerin durumu; Haziran 2017 iller arası yer değiştirme ile il dışına atanan öğretmenlerden ilişik kesmeyerek Ağustos özür grubunu bekleyen öğretmenler eşleri özür grubundan atanamadı ise özür grubu atama sonucu iptal isteğinde bulunabilirler. İl dışı atama sonrası ilişik kesmeyen ve eşi eş durumundan atanamayan öğretmenler 5 Eylül itibari ile okula dilekçe verebilir. Verilen dilekçede il dışı atama ile atandığını ancak eş durumu için ilişik kesmediğini, eşinin de özür grubundan atamasının yapılmamasından dolayı aile bütünlüğünün korunması için il dışı atamanın iptali istenecek.  Bu hususta MEB tarafından illere önceki dönemlerde gönderilen e-posta;


İl dışı atama & Eş özrü

İl dışı ataması çıkan ancak eşi eş durumundan atanamayan öğretmenlerin il dışı atama iptal dilekçe örneği İNDİR

  • Özür grubu atama sonucu isteğe bağlı iptal işlemi; 2017 yılı Ağustos ayı özür grubu atama sonucu ataması çıkan öğretmen okulu beğenmeme, eşinden uzak bir yere atanması gibi nedenlerden dolayı özür grubu atamasını iptal ettiremez. Çünkü atanılan yere öğretmen tarafından tercih yapılarak yerleştirildi. 41.tercih dahi isteğe bağlı olarak işaretlenen bir seçenektir. Bu yüzden bunlar geçerli mazeret olarak gösterilemez ve özür grubu atama sonucu iptal işlemi yapılamaz.


NOT; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özür grubu atama iptali için isteğe bağlı bir iptal hakkı verilirse tercihini beğenmeyen öğretmen iptal işlemi yaptırabilir. İl dışı atama iptali için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu hak verilmişti. Ancak özür grubunda bu hakkın tanınacağını düşünmüyoruz çünkü takvim sona ermek üzere ve okullar açılacak. Yine de bu hakkı beklemek isteyen ve özür grubu atama sonucunu isteğe bağlı iptal ettirmek isteyen öğretmenler ilişik kesme konusunda aceleci davranmasınlar ve seminerin ikinci haftası ortalarına kadar beklesinler. Aklımıza gelen hususları konuya ekleriz ancak bu konuda soru sormak isteyen öğretmenler yazının yorum kısmından sorularını net ve açıklayıcı olarak sorarlarsa daha seri bir şekilde cevaplayabiliriz.


[haber id="20406"]
[haber id="20386"]
[haber id="20380"]
[haber id="20414"]

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
19 Yorum