Özür grubundan ataması çıkan öğretmenlere ilişik kesme süresi tavsiyesi

Özür grubundan ataması çıkan öğretmenlere ilişik kesme süresi tavsiyesi

2017 yılı Ağustos dönemi özür grubu atama sonucu ataması çıkan öğretmenler ile 5 Eylül tarihinde ek özür grubu ataması ile resen atanan, il emri ve ilçe emrine verilen öğretmenler ne zaman ilişik kesmeliler, maaşlarının yatma durumunu ogretmenlericin.com olarak değerlendirelim.

Özür grubundan ataması çıkan öğretmenlere ilişik kesme süresi tavsiyesi

Ağustos 2017 özür grubu yer değiştirmeleri sonucu ataması çıkan öğretmenlerin kararnameleri 5 Eylül 2017 Salı gününden itibaren kurumlarına gönderildi. Öğretmenler kararnamelerinin gelmesi ile birlikte eski görev yerlerinden ayrılış yaparak yeni görev yerlerinde göreve başlayabilirler. ogretmenlericin.com olarak ilişik kesme süresi, görevden ayrılış yapıldıktan sonra yeni okulda göreve başlamak için mehil müddeti gibi hususlarda çok sayıda yazımızı yayınlamıştık. Bu yazımızda sadece Ağustos 2017 özür grubu ataması ve 5 Eylül ek özür grubu ataması için bilgi vereceğiz.MAAŞLARIN YATMA DURUMU

Öğretmenlerin maaşları genellikle mutemetler tarafından ayın 8-10'u tarihleri arasında yapılmaktadır. Örneğin 15 Eylül 2017 tarihinde yatacak maaş 8 Eylül 2017 tarihinde hazırlanabilir. Özür grubundan ataması çıkan öğretmenin maaşını eski okulunda alabilmesi için ayın bu tarihten önce ilişik kesmemesi gerekmektedir. Maaşların yapılmasından önce ilişik kesilirse yeni okulda göreve başlama tarihi maaşın yatacağı zamanı belirlemektedir.
Özür Grubu Atama Sonuçları

Öğretmenler İçin olarak bunu örneklendirelim;

Özür grubu il dışı atama ilişik kesme süresi örnek;

Ardahan'da çalışan bir Matematik öğretmeni eş özründen dolayı Aksaray'a atanırsa bu öğretmen 5 Eylül 2017 tarihinde ilişik kesip 7 Eylül 2017 tarihinde yeni okulunda göreve başlarsa 15 Eylül maaşını yeni okulundan alacaktır. Ancak aynı öğretmen 5 Eylül tarihinde ilişik kesip 15 günlük mehil müddeti süresini kullandıktan sonra ayın 20 sinde atandığı okulda göreve başlarsa 15 Eylül maaşını 15 Ekim maaşı ile birlikte alabilir. Ya da bu öğretmen için 20 Eylül tarihinde ek maaş bordrosu hazırlanır ve ödeme yapılır. Genellikle milli eğitimler bir sonraki ayın maaşı ile ödemektedir.


Özür grubu il içi atama ilişik kesme süresi örnek;

Eylül ek özür grubu ataması ile 4900 öğretmenin ataması ilçe milli eğitim emrine, il milli eğitim emrine ve resen yapıldı. 5 Eylül de özür grubundan yer değiştirmesi yapılan öğretmenlerin atama kararnameleri de 6 Eylül Çarşamba günü itibari ile okullarına gönderildi. Sivas'ın Gürün ilçesi köy okulunda çalışan bir Türkçe öğretmeni özür grubu il içi atamada Gürün ilçe merkezine atanmış olsun. Bu öğretmen arkadaşımız ilişik kesme işlemini 6 Eylül'de yapıp yine 6 Eylül'de yeni okulunda göreve başlarsa maaşını yeni okulundan alır. Ancak ilişik kesme işlemini seminerin ikinci haftasında örneğin ayın 15'sinde yaparsa eski okulundan maaşını alır ve yeni okulunda başlama yapar.


TAVSİYE; Özür grubundan yer değiştiren öğretmenler eğer il içi özür grubundan yer değiştirdilerse ve durumları müsaitse ayın en geç 8'inde ilişik kesip yeni yerlerinde göreve başlasınlar ve maaşları yeni yerlerinde yapılarak yatsın. Ancak il dışı özür grubu ve ya ilçeler arası özür grubundan yer değiştiren mehil müddeti kullanmak isteyen öğretmenler ilişik kesme işlemlerini ayın 15'inde yapsınlar. Hem maaşları karışmamış olur hem de seminerlerini eski okullarında yapmış olurlar. Yeni atandıkları kuruma maaşlarının ne zaman yapıldığını sormak faydalı olacaktır. Atandıkları yeni kurum eğer örneğin ayın 11'ine kadar burada göreve başlarsanız maaşınızı buradan yaparız derlerse ona göre de hareket edebilirler.2017-2018 ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK ÖDENEĞİ

ogretmenlericin.com olarak bir diğer tavsiyemiz kırtasiye ücreti/hazırlık ödeneği hususunda olacak. 2017 yılı Eylül ayında öğretim yılına hazırlık ödeneği 1000 lira yatacak. Özür grubundan yer değiştiren öğretmenler personel nakil bildirimine 2017 yılı öğretim yılına hazırlık ödeneği almamıştır ibaresini yazdırsınlar. Özellikle mehil süresi kullanacak öğretmenler geç başlayacaklarından göreve başladıkları zaman orada kırtasiye ücreti yatmış olabilir. Sorun yaşanmasın, nakil bildirimde yatmamıştır yazarsa gittikleri zaman orası bu ücreti yatıracak.


[haber id="20745"]
NOT; Eylül ayı ek ders ücret çizelgesini yanınıza alınız. Özür grubundan yer değiştiren öğretmenler ayrılış yaptıkları güne kadar olan ek derslerinin çizelgesini imzalı ve mühürlü bir şekilde okullarından alsınlar ve yeni okullarına götürsünler. Ayrıca personel nakil bildirimine de not düştürsünler. Örneğin 8 Eylül tarihinde ayrılış yapacak öğretmenin 5-6-7-8 Eylül seminer ek ders ücreti 12 saat olacaktır. Personel nakil bildirimi içinde Eylül 2017 döneminde 12 saat ek ders ücreti ödenecektir. Buna benzer bir ibare yer almalıdır. Çünkü yeni okul sizin orada göreve başladığınız günden itibaren ek derslerinizden sorumludur, nakil bildiriminde yazmazsa eski okulun ödediğini düşünerek sormayabilir.


NOT; İl dışı özür grubu ataması çıkan öğretmen ilişik kestikten sonra 15 gün içerisinde yeni görev yerinde başlamasını yapmalıdır. İl içinde aynı ilçede yer değiştiren öğretmen ayrılış ve başlamayı aynı gün içerisinde, il içinde farklı ilçelere atanan öğretmen ise il dışında olduğu gibi ayrılış yaptıktan sonra 15 gün içerisinde atandığı okulda göreve başlamalıdır.


2017 yılı ağustos ayı eş durumu, sağlık durumu ve diğer nedenlerden atama sonucu özür grubu ilişik kesme işlemleri ve mehil müddeti konularında sorularınızı buradan yorum kısmından sorabilirsiniz. Öğretmenler İçin editörleri tarafından sorularınız yanıtlanacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum