Sözleşmeli Öğretmenlere Özür Tayini, İl/İlçe Emri Hakkı Verilmelidir

Sözleşmeli Öğretmenlere Özür Tayini, İl/İlçe Emri Hakkı Verilmelidir

MEB, sözleşmeli öğretmenlere özür grubu tayini hakkı vermeli, bu öğretmenler mağdur edilmemelidir.

 Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde kadrolu öğretmenlerin aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değiştirme duyurusunu yayımlamıştı. Duyuruya göre, 2-20 Ocak 2021 tarihleri arasında 2021 yılı ocak ayı öğretmenlerin özür grubu tayinleri gerçekleştirilecek.

 Bilindiği üzere bakanlığın yayımladığı duyuru ve kılavuz Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda kadrolu öğretmen olarak görev yapanlar için geçerlidir. Eşi sözleşmeli öğretmen olan kadrolu öğretmen ise eşinin yanına tayin isteyebilmektedir.

 Sayıları 100 bini aşan sözleşmeli öğretmenler için eş, sağlık ve çeşitli özür durumlarıyla ilgili tayinler zaman zaman MEB tarafından ayrıca yayımlanmakta olup belirli bir tarihe oturtulamamıştır. Bahse konu tayinlerde ise çeşitli şartlar yer almakta olup, sözleşmeli öğretmenlerin özür grubu tayinleri kadrolu öğretmenlere göre daha sancılı olmaktadır.

 Özellikle her ikisi de sözleşmeli öğretmen olan veya kendisi sözleşmeli öğretmen olup eşi başka bir kamu kuruluşunda veya özel sektörde çalışan sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu tayinleri sözleşmelilik süresince mümkün olmamaktadır. Bu durum da anayasaya aykırı durum oluşturmakta, bu öğretmenler aile birliğini sağlayamamakta ve mağdur olmaktadırlar.

 Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaklaşık 4 yıldır süregelen bu problemi çözmesi, sözleşmeli öğretmenlere de kadrolu öğretmenler gibi özür durumu tayin hakkı vermesi veya sözleşmeli öğretmenlerin tayin takviminin kadrolu öğretmenlerden ayrı olarak yılın herhangi bir ve iki dönemine yerleştirilmesi, her ikisi de sözleşmeli veya kendisi sözleşmeli olup eşi başka bir kamu kurum, kuruluşunda veya özel sektörde görev yapan öğretmenlere de kadrolu öğretmenler gibi tayin hakkı tanınması kanayan yaraların sarılabilmesi için elzemdir.

 Ayrıca sağlık durumu ve diğer nedenlere bağlı tayin işlemlerinde de gerekli kolaylıkların sağlanarak sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyetinin son bulması gerekmektedir. Sözleşmeli öğretmenler, konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'ndan çözüm beklemektedir.

 Ogretmenlericin.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.