45 bin öğretmen ataması güvenlik soruşturma süreci başladı

45 bin öğretmen ataması güvenlik soruşturma süreci başladı

45 bin öğretmen ataması güvenlik soruşturma süreci başladı

45 bin öğretmen ataması 8 Mayıs tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle gerçekleştirildi. 45 bin öğretmenimiz yerleştirme sonuçlarını öğrendi. Bu öğretmenlerimiz arşiv araştırması ve güvenlik soruşturmalarını geçirdikten sonra 1 Eylül tarihi itibariyle görevlerine başlayabilecekler.

45 bin öğretmen ataması yerleştirme sonuçlarından sonra güvenlik soruşturma süreci bazı illerde başladı. Bunun kısa bir süre içerisinde tüm Türkiye'yi kapsaması bekleniyor.

45 bin öğretmen ataması kılavuzunda güvenlik soruşturmasıyla ilgili şu madde yer almıştı:

''İl millî eğitim müdürlükleri, illerine atanan öğretmenler için 7315 sayılı Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu, 3 Haziran 2022 tarihli ve 31855 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yapılmasına Dair Yönetmelik hükümleri doğrultusunda güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması işlemini ivedilikle başlatacaklardır.''

Öğretmenlerimiz güvenlik soruşturma sonuçlarının kendilerine tebliğ edildiği zaman 1 Eylül tarihi itibariyle göreve başlayabilecekler.

Öğretmenlerin göreve başlama süresi ise şu madde ile açıklandı:

''Göreve başlatılmak üzere atama kararnameleri kendilerine tebliğ edilenler, en erken 1 Eylül 2023 tarihi itibarıyla görevlerine başlayabilecek olup atama kararnameleri bu tarihten önce kendilerine tebliğ edilenler bakımından göreve başlamak üzere 15 günlük yasal süre 1 Eylül 2023 tarihi itibarıyla başlayacaktır. Atama kararnameleri 1 Eylül 2023 tarihi ve sonrasında tebliğ edilenler bakımından ise göreve başlamak üzere 15 günlük yasal süre tebliğ tarihinden itibaren başlayacaktır. ''

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.